>>> MISTRZOWIE I MISTRZYNIE

Yorgos Lanthimos buduje w swoich filmach niepowtarzalne światy. Taika Waititi łączył dramatyczne historie z absurdalnym humorem na długo przed „JoJo Rabbit”. Polskie kino kobiet ma dziś w dużej mierze twarz Jagody Szelc, ale przed nią było mnóstwo świetnych reżyserek – m.in. Barbara Sass. Mistrzowie i mistrzynie.

Blok składa się z:

NIMIC
reż.: Yorgos Lanthimos / Niemcy, Wielka Brytania, USA 2019
11’
Zawodowy wiolonczelista spotyka się w metrze z obcym człowiekiem, co ma nieoczekiwane i dalekosiężne konsekwencje dla jego życia.

Taki pejzaż
reż.: Jagoda Szelc / Polska 2013
23’
Cud, zadośćuczynienie, żal, modlitwa, przebaczenie – żeby się nie bać. „Taki pejzaż” opowiada o pięciu stanach, których powinniśmy doświadczyć przed śmiercią. Ponieważ każdy z nas może nauczyć kogoś jak odchodzić w spokoju. Oparty na prawdziwych wydarzeniach. Caleb Deschanel przyznając filmowi Złotą Kijankę na XXI Camerimage Film Festiwal powiedział: „Taki pejzaż jest przepięknie opowiedzianą serią wizualnych wierszy, które zanurzają się w głęboką i znaczącą tajemnicę.”

TAMA TU
reż.: Taika Waititi / Nowa Zelandia 2005
18’
Sześciu żołnierzy Batalionu Maorysów czeka na nadejście nocy w ruinach włoskiego domu.  Zmuszeni do pozostania na miejscu bawią się jak wszyscy chłopcy – żartując i śmiejąc się. Mimo, że próbują zignorować przypomnienia o otaczającej ich wojnie, znak tohu zabiera ich z powrotem do świata umierających.

MONETA
reż.: Barbara Sas / Polska 1958
13’Mały chłopiec znajduje nietypową monetę. Okazuje się jednak, że nie można za nią kupić wymarzonych zabawek, zjeść pysznych lodów, ani nawet kupić biletu do kina. Zrezygnowany malec porzuca swój niedawny skarb…

MOJE eKINO.PL