Przejdź do treści

>>> 12. POKAZ NIEZALEŻNYCH TELEDYSKÓW

W 2023 roku Pokaz Niezależnych Teledysków wraca do swoich korzeni – dominują punkowe i niezależne produkcje, sporo DYI. Oprócz punka zabrzmi zimna fala, electro, rap, rock, ballada, (wyjątkowo) piosenka aktorska, a także niedające się zaszufladkować eksperymenty dźwiękowo-wizualne.

Od 22:00 do północy obejrzymy trzydzieści teledysków, z których bardzo niewiele ma okazję pojawić się w mainstreamowej przestrzeni medialnej, dlatego Pokaz ten jest unikalną szansą na kontakt z niezależną twórczością muzyczną na ekranie kinowym.

Jak co roku, programerką Pokazu jest jego pomysłodawczyni Marta Karnkowska.

PROGRAM POKAZU:

1 Teatrzyk Gędźba – W TEATRZE reż. Maciej Makowski
2 Spirit of 84 – LATARKA 2023 reż. Marta Karnkowska
3 Darek Dusza i Demony – KARYKATURY reż. Wojciech Nurek
4 Jerzyk Krzyżyk, Noże – BRÓDNOWSKI reż. Szymon Golendzinowski
5 Lulu x Uaziuk – S3X EDUCATION reż. Lulu Zubczyńska
6 Stacja B. – ZNIKAM reż. Kamil Kulik i Agnieszka Sykała
7 Wieże Fabryk – LOS, ZGUBA reż. Kuba Szczapiński
8 Blitzed – RYŻ I KURCZAK reż. kamil wójcik
9 Ivo Partizan – KOHABITACJA reż. Wiktor Mazurkiewicz
10 Spirit of 84 – DZIESIĄTKA reż. Krzysztof K. Karnkowski
11 starlamydear – SHORE reż. Magdalena Rodziewicz
12 xDZVONx – JESTEM KOTEM reż. Jugol111
13 Kacper Wira – JA & INNE DUCHY reż. Ksawery Synak
14 Królówczana Smuga – BRAT ZABIŁ BRATA I ZABIJA DALEJ reż. Adam Piętak / Stryszne Studio
15 Nikolas Sobush, Suzi – OBCY FEAT SUZI (POST PUNK VIDEO) reż. Nikolas Sobush
16 Jerzyk Krzyżyk – RUTIN reż. Szymon Golendzinowski
17 Earl Jacob & Pleasure Trap – FOTOBUDKA reż. Maria Podlacha
18 Sofie Birch – OBSERVATORY reż. Wiesława Ruta
19 Czarli – OCZY PŁONĄ reż. Jakub Kazusek, Adam Zdeb
20 Nela – CZEKAM NA CIEBIE reż. Martyna Olszewska, Filip Wałuszko
21 Horta – TRANS reż. Łukasz Kufa
22 Aberracja – LITERA PRAWA reż. Piętach
23 Hedge. – KOMBAJN reż. Monika Olkiewicz
24 Darek Dusza i Demony – LIBER ALISM reż. Wojciech Nurek
25 Ludnica – WIEDŹMY reż. Michał Jastrzębski
26 Szkarłatność – STANY reż. Dominik Nikiel
27 Lulu x Uaziuk – SPINA reż. Lulu Zubczyńska
28 Jerzyk Krzyżyk, Schafter, Naoms – PAREOS. reż. Szymon Golendzinowski
29 Spirit of 84 – NOC NIE ZARWIE SIĘ SAMA reż. Krzysztof K. Karnkowski
30 Kapela Ze Wsi Warszawa – KOŁYSKA reż. Piotr Kaźmierczak


Teatrzyk Gędźba – W TEATRZE, reż. Maciej Makowski

O teledysku: Dziękujemy Teatrowi Kamienica za pomoc w realizacji teledysku.

Dziękujemy również Teatrowi Dramatycznemu i Teatrowi Studio w Warszawie.

Dziękujemy naszym przyjaciołom, którzy zasiedli na widowni wymarzonego teatru naszej bohaterki.

Pozdrawiamy wszystkich ludzi Teatru.

O twórcach: Teatrzyk Gędźba to aktorski kabaret współtwórców serialu La La Poland i Kabaretu na Koniec Świata. Teatrzyk Gędźba zaprasza do teatru. Bo w teatrze też jest kultura. Wysoka kultura.

Śpiewa: Eliza Borowska

Słowa: Wojciech Solarz

Muzyka: Mateusz Wachowiak

Wystąpili: Eliza Borowska, Wojciech Solarz, Sebastian Stankiewicz, Paweł Koślik, Monika Mariotti, Łukasz Matecki, Arkadiusz Wrzesień, Maciej Makowski, Zuzanna Grabowska, Maciej Brzoska oraz przyjaciele Teatrzyku Gędźba

Charakteryzacja: Monika Pawlik-Dobrowolska

Dyżurny planu: Kamil Janczyk

Realizacja: B’cause Film Productions

Zdjęcia i montaż: Bartek Woszczyński

Koloryzacja: Tomasz Iracki

Współpraca: Marceli Zielnik

Nagranie wokalu: Maciej Słowikowski, Studio Kamienica

Reżyseria: Maciej Makowski


Spirit of 84 – LATARKA 2023, reż. Marta Karnkowska

O teledysku: Latarką w oczy mroku, sztandarowy kawałek Spirit of 84, grany był niemal na każdym koncercie, dzięki czemu przez ostatnie szesnaście lat zrealizowałam mnóstwo materiałów wykorzystanych w filmie. Teledysk powstał w ramach aktualnej promocji składanki utworów Spirit of 84 w kanałach streamingowych i też z sentymentu do czasów, kiedy zamiast lasu telefonów na koncertach obraz rejestrowała tylko moja mała amatorska kamera.

Dziękuję i pozdrawiam wszystkich, którzy przez te lata grali w Spiricie, i wszystkich, których widać na filmie.

O twórcach: Marta Karnkowska to pomysłodawczyni Pokazu Niezależnych Teledysków, kuratorka Nagrody im. Jana Machulskiego i programerka konkursów filmów krótkometrażowych. Od 1995 roku realizowała amatorskie filmy, a obecnie teledyski i dokumentacje koncertów. Motto życiowe: Teledysk to najważniejsza ze sztuk.

O wykonawcach muzyki: Spirit of 84 to warszawski zespół hardcore-punkowy, powstały w 2003 roku jako kontynuacja zespołu Żółte Słoniki. Gra muzykę osadzoną w polskim punku lat osiemdziesiątych z elementami innych gatunków. Obecnie w trybie bezczynności, ale nie możemy obiecać, że tak będzie już zawsze.

Realizacja 100% DYI: Marta Karnkowska


Darek Dusza i Demony – KARYKATURY, reż. Wojciech Nurek

O teledysku: Klip oparty jest o koncertowe nagranie utworu Karykatury i pokazuje, jak zamienia czas zamienia wszystko w karykatury.

O twórcach: Wojciech Nurek od lat pasjonuje się fotografią i tworzeniem klipów. Autor zdjęć Cezary Filipiuk dokumentuje i archiwizuje koncerty zespołów punkowych i niezależnych.

O wykonawcach muzyki: Darek Dusza i Demony to założony w 2022 roku nowy zespół Darka Duszy – gitarzysty, autora tekstów i kompozytora od lat związanego ze sceną niezależną. Darek to założyciel kultowej Śmierci Klinicznej i niezapomnianego Absurdu. Jego kolejne grupy to Darmozjady, Chuligani, DiM i Redakcja. Przez wiele lat tworzył i grał w Shakin’ Dudi, jest autorem wszystkich wielkich przebojów tego rock’n’rollowego zespołu. Pisał teksty dla wielu wykonawców, m.in. dla Dżemu, Cree, Braci, Lory Szafran, Dubska czy Michała Urbaniaka.

Oprócz Darka zespół tworzą muzycy od lat związani ze sceną punkową.

Reżyseria: Wojciech Nurek

Scenariusz: Wojciech Nurek

Zdjęcia: Cezary Filipiuk, Wojciech Nurek

Montaż: Wojciech Nurek

Produkcja: Dariusz Dusza


Jerzyk Krzyżyk, Noże – BRÓDNOWSKI, reż. Szymon Golendzinowski

O wykonawcach muzyki: Jerzyk to artysta, który udowadnia, że można połączyć tradycje muzyczne Siekiery, Joy Division z auto-tune i trapowym bitem. Doskonałym tego przykładem jest krążek wyprodukowany przez Urbańskiego. Na albumie gościnnie pojawiają się Samara i Alick z ekipy Ćpaj Stajl. Do każdej zamówionej płyty dodajemy zin z tekstami Filipa Kalinowskiego oraz wywiadami z Jerzykiem i Urbańskim.

Reżyseria: Szymon Golendzinowski

Scenariusz: Szymon Golendzinowski i Jerzyk Krzyżyk

Zdjęcia: Szymon Golendzinowski

Montaż: Szymon Golendzinowski

Produkcja: Mati Pietrzak


Lulu x Uaziuk – S3X EDUCATION, reż. Lulu Zubczyńska

O teledysku: Według ostatnich badań ponad 80% Polek doświadczyło jakiejś formy molestowania seksualnego. Numer projektu Lulu x Uaziuk S3X EDUCATION to hołd dla tych kobiet. Wypunktowuje sytuacje, na które nadal panuje ciche społeczne przyzwolenie: niewinne klapsy, propozycje z podtekstem, wulgarne gesty kierowane do dziewczyn w każdym wieku. Teledysk do utworu portretuje kobiety z całego przekroju społeczeństwa: kwiaciarki, nauczycielki, futbolistki czy tancerki. Każda z nich w równym stopniu narażona jest na doświadczenie przemocy seksualnej, nadal silnie obecne w polskiej kulturze.

O twórcach: Lulu Zubczyńska – urodzona w 1991 roku. Reżyserka z Warszawy, absolwentka IKP, Warszawskiej Szkoły Filmowej i dokumentalistyki na UW. Na co dzień zajmuje się tworzeniem krótkich form oraz teledysków i pracą w agencji kreatywnej. Jej produkcje pokazywane były na LGBT Film Festiwal, PL Music Video Awards oraz w Laboratorium Reportażu. Raperka w projekcie Lulu x Uaziuk, za DJ-ką gra muzykę taneczną jako Cougar. Vloguje z dziewczyną jako Tęczowy Lifestyle. W wolnym czasie fotografuje analogowo i pisze scenariusze.

O wykonawcach muzyki: Lulu x Uaziuk to nie kolejny typowy raps na twojej playliście. Duet z Warszawy – raperka Lulu i producent Uaziuk – flirtuje z popem, testuje nawijki o społecznej tematyce i puszcza w tekstach oko do słuchacza. Po wydaniu debiutanckiej epki zapowiadają nową płytkę, gotowi wjechać z buta w polską alt scenę.

Reżyseria: Lulu Zubczyńska

Scenariusz: Lulu Zubczyńska

Zdjęcia: Szymon Jarząbek

Montaż: Lulu Zubczyńska

Produkcja: Lulu x Uaziuk


Stacja B. – ZNIKAM, reż. Kamil Kulik i Agnieszka Sykała

O twórcach: Jesteśmy parą entuzjastów kina, teatru i sztuki. Aranżacja scen i przekazanie emocji w formie zapisu wideo to nasza praca, ale przede wszystkim pasja. Staramy się sprostać wyzwaniom, które sami sobie stawiamy – w nasze treści wplatamy alegorie, dramaturgie i realizm. W trakcie projekcji scen stawiamy czoła własnym demonom, dzielimy się przemyśleniami i otwieramy się wzajemnie, pielęgnując swoją wrażliwość. Klip do numeru Znikam dla zaprzyjaźnionej Stacji B. to nasz debiut i z całego serca dziękujemy za możliwość poszerzenia horyzontów i pracę w tak wspaniałym, wrażliwym i zgranym zespole.

O wykonawcach muzyki: Naszą twórczość opieramy na specyficznej więzi wynikającej z ośmioletniej, intensywnej znajomości. Nie gramy muzyki, która będzie kolejnym trofeum w dorobku gatunku punk. Nasze odrębne światy łączymy w jeden styl, jakiego jeszcze nie widzieliśmy, i wyrażamy go poprzez krystalicznie autentyczne historie z naszego życia. Pokazujemy Wam nasze spojrzenie na punk rock, które ma na celu jedno – zbierać żniwo w postaci energii, na zasadach wymiany my Wam, wy Nam.

Reżyseria: Kamil Kulik i Agnieszka Sykała

Scenariusz: Michał Śmierciak, Kamil Kulik i Agnieszka Sykała

Zdjęcia: Kamil Kulik

Montaż: Kamil Kulik

Produkcja: Stacja B.


Wieże Fabryk – LOS, ZGUBA, reż. Kuba Szczapiński

O teledysku: Obraz do pierwszego singla pochodzącego z albumu Doskonały świat zimnofalowego zespołu Wieże Fabryk. Wideo zrealizowano w scenerii postindustrialnej Łodzi.

O twórcach: Kuba Szczapiński – łodzianin. Literat, autor filmów krótkometrażowych i teledysków. Miłośnik krótkiej formy zarówno w filmie, jak i w prozie. Animator kultury, wielbiciel i aktywny promotor kultury niezależnej.

O wykonawcach muzyki: Wieże Fabryk powstały w Łodzi w roku 2000 w składzie: Adam Studziński (gitara), Krzysztof Trzewikowski (perkusja), Czarek Wielesik (bas), Tomasz Kaczkowski (wokal). Rok później zespół zarejestrował materiał demo i zaczął koncertować poza rodzinnym miastem. W ciągu kolejnych lat zyskał sobie renomę czołowego reprezentanta nowej generacji cold wave/postpunka za sprawą zimnej, motorycznej muzyki i tekstów o wyjątkowej, rozpoznawalnej poetyce. W roku 2010 Wieże Fabryk zadebiutowały pełnowymiarowym albumem studyjnym Dym. Trzy lata później ukazał się jego następca – Cel i światło.

Reżyseria: Kuba Szczapiński

Scenariusz: Kuba Szczapiński

Zdjęcia: Kuba Szczapiński, Krzysztof Trzewikowski

Montaż: Kuba Szczapiński

Produkcja: Kuba Szczapiński


Blitzed – RYŻ I KURCZAK, reż. Kamil Wójcik

O teledysku: znowu dostałeś zadyszki na schodach? masz dosyć swojej wątłej sylwetki? rzygasz, kiedy patrzysz w lustro? nie masz czasu na siłownię? wspaniale! Turbo Kurczak powstał specjalnie dla ciebie! jest wypełniony proteinami, testosteronem, ołowiem, nienawiścią i żądzą mordu, a w dodatku smakuje jak śląska rolada! żryj i rośnij!

dalsza część ulotki jest nieczytelna.

O twórcach teledysku: Kamil Wójcik – za dnia pracuje przy tworzeniu animacji do gier komputerowych. Nocą animuje obrazoburcze teledyski i bardzo niezależne krótkie metraże. Absolwent ASP we Wrocławiu na wydziale Sztuka Mediów. Urodzony w Łańcucie, 1 stycznia. Dlatego mało kto pamięta o jego urodzinach.

Cat Kaczmarek – ilustratorka, concept artist. Obserwowana ze szkicownikiem w ręku. Ukończyła dziennikarstwo na UWr, twórczo szkoliła się na wielu warsztatach i kursach. Pochodzi z Lubina, ale wyprowadziła się stamtąd, bo odkąd z rynku zniknęła piekielna dziura, nic się tam nie dzieje.

O wykonawcach muzyki: Zespół Blitzed powstał w 2013 roku i z założenia miał być coverbandem Blitzów. Z czasem zaczęliśmy grać nasze własne numery utrzymane w klimatach szybkiego, melodyjnego punkrocka i tekstami hejtującymi otaczającą nas rzeczywistość. Nagraliśmy dwa albumy i regularnie koncertujemy.

Reżyseria: kamil wójcik

Scenariusz: kamil wójcik & cat kaczmarek

Zdjęcia: kamil wójcik & cat kaczmarek

Montaż: kamil wójcik

Produkcja: kamil wójcik & cat kaczmarek


Ivo Partizan – KOHABITACJA, reż. Wiktor Mazurkiewicz

O teledysku: Kohabitacja to pierwszy singiel z płyty Wiersze niedokończone zespołu Ivo Partizan, opowiadający o wzajemnych relacjach między ludźmi, na które wpływ mają otoczenie, ustrój polityczny, religia, tradycja itd. Bardzo często w życiu codziennym odgrywamy role społeczne, które nie do końca akceptujemy, ale bojąc się nieznanego, nie zmieniamy tego.

O wykonawcach muzyki: Zespół Ivo Partizan powstał 3 marca 1985 w Mogilnie. W latach osiemdziesiątych XX wieku należał do czołówki polskich zespołów grających cold wave. W 1985 roku grupa znalazła się w złotej dziesiątce zespołów Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Zespół zawiesił działalność w grudniu 1988 roku. Powrót do grania nastąpił w marcu roku 2015. Była to wspólna decyzja członków starego składu grupy. 30 sierpnia 2019 zmarł jej założyciel Maciej Adamski, co wymusiło na zespole znaczne zmiany. Dziś Ivo Partizan wchodzi w swój nowy rozdział ze świeżym materiałem i energią.

Reżyseria: Wiktor Mazurkiewicz

Scenariusz: Wiktor Mazurkiewicz

Zdjęcia: Adam Marciniak

Montaż: Adam Marciniak

Produkcja: Ivo Partizan


Spirit of 84 – DZIESIĄTKA, reż. Krzysztof K. Karnkowski

O teledysku: Piosenka nie miała szczęścia. W dwóch trzecich napisana jeszcze w 2015 roku, została nagrana na płytę, która nie ukazała się z przyczyn osobistych. Dokończona i nagrana na nowo po sześciu latach, po kolejnych dwóch dostaje swój teledysk. To bardzo osobista opowieść o wymuszonej przeprowadzce na inną ulicę lub na tamten świat.

O wykonawcach muzyki: Spirit of 84 – zespół hardcore-punkowy z Warszawy, obecnie z płynnym składem i pozostający w częściowym uśpieniu, jednak wciąż tworzący muzykę i obrazy jej towarzyszące.

Reżyseria, scenariusz, montaż, produkcja: Krzysztof K. Karnkowski

Zdjęcia: Marta Karnkowska


starlamydear – SHORE, reż. Magdalena Rodziewicz

O teledysku: Teledysk powstał na plaży w Gdańsku. Założeniem było oddanie klimatu oraz tematu utworu. Nieskomplikowana opowieść o tym, że tęsknimy, że czasem boimy się, iż będziemy czekać bez końca, że będziemy sami. Jednak nie zawsze jest to stan obarczony tylko negatywnymi emocjami, bo to, że w nim trwamy, zmusza do refleksji i obserwacji.

Klip kręcony był aparatem fotograficznym.

O twórcach: Magdalena Rodziewicz – zajmuję się fotografią, sitodrukiem, video oraz grafiką. Ukończyłam psychologię społeczną, a następnie Studium Fotografii ZPAF. Uwieńczeniem nauki fotografii była dwuczęściowa praca dyplomowa składająca się z serii heliografii oraz poklatkowego video do piosenki Doll. Tak powstał pierwszy klip dla mojego zespołu starlamydear. Wszystkie kolejne obrazy związane są z działalnością grupy i można je oglądać na jej kanale na YouTubie.

O wykonawcach muzyki: starlamydear to trio z Warszawy. Magda (bas, wokal), Maciek (gitara, wokal) i Marek (perkusja, elektronika). Niektórym przywodzą na myśl post goth alternative indie rock. Lubią melodyjność lat osiemdziesiątych, hałas dziewięćdziesiątych i taneczność zerowych. Śpiewają o relacjach, samotności, pogodzie oraz sezonowości natury i człowieka.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż i produkcja: Magdalena Rodziewicz


xDZVONx – JESTEM KOTEM, reż. Jugol111

O teledysku:Jestem Kotem To najprzyjemniejsze wideo jakie dzisiaj zobaczysz.

O twórcach: Jugol111 – twórca wywodzący się z wrocławskiej nieformalnej szkoły artystycznej TROPY. Jest to grupa mająca za zadanie statutowe wdrażanie najstarszych motywów ludowych do fenomenów współczesnej sztuki w dawkach tak rozproszonych, że aż prawie niedostrzegalnych.

Wpływ grupy TROPY na bieżące nurty w rodzimej kulturze jest nie do przecenienia, ale pozostaje (i lepiej, żeby póki co pozostał) wciąż niedostrzeżony.

Kto chociaż raz trafił na TROPY, nie odbiera już niczego tak samo.

Jeśli to przeczytałeś, postaraj się o tym zapomnieć.

O wykonawcach muzyki: xDZVONx – wrocławski duet wykonujący muzykę z pogranicza takich gatunków jak grindtek, sn0rk lub acid trap. Grupa powstała w 2018 roku i z powodzeniem prezentuje swoją wizję mrocznych rytuałów zamkniętych w estetyce mema na zagranicznych scenach w całej Europie.

W 2023 roku grupa nakładem wydawnictwa Dyspensa Records opublikowała album Bravo Goth, który jest promowany m.in. prezentowanym tutaj klipem do utworu Jestem Kotem.

Reżyseria, zdjęcia, montaż i produkcja: Jugol111

Scenariusz: Lylka Korbova, Amadeusz Snufkin


Kacper Wira – JA & INNE DUCHY, reż. Ksawery Synak

O teledysku: Teledysk jest ucieleśnieniem przestrzeni emocjonalnej bohatera. Wyrzucony na brzeg emocjonalnie pustego świata, rusza w drogę ku jego granicom. W trakcie tej wędrówki zostaje przytłoczony demonami, które powstrzymują go przed wyrwaniem się z pustki. Mimo to siła bohatera w dążeniu do celu tli się w nim cały czas.

O twórcach: Swoje produkcje realizujemy jako grupa Alitare Media, która jest ekipą znajomych lubiących tworzyć filmowe treści. Zaczynaliśmy od nagrywania w czasie pandemii satyr, a następnie zaczęliśmy realizować swoje pierwsze teledyski i krótkie fabuły. Film traktujemy głównie jako formę przyjemnego spędzania czasu.

O wykonawcach muzyki: Kacper Wira – urodzony i wychowany w Elblągu. Od zawsze interesował się sztuką, którą próbował pogodzić zarówno ze sportem, jak i szkołą. W połowie szkoły średniej przeprowadził się do Gdańska, by móc rozwijać się u boku najlepszych sprinterów. Jednak krótko po maturze musiał pożegnać się z jedną ze swoich największych pasji, jaką na tamten czas była lekkoatletyka. Wyemigrował do Holandii. Ciężka praca i zarobione fundusze pozwoliły mu na rozwijanie twórczości i tworzenie tego, co naprawdę sprawia mu przyjemność, czyli muzyki.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia i produkcja: Ksawery Synak

Montaż: Adam Kruszewski


Królówczana Smuga – BRAT ZABIŁ BRATA I ZABIJA DALEJ, reż. Adam Piętak / Stryszne Studio

O teledysku: Teledysk został stworzony w klimacie typowym dla Królówczanej Smugi (opis poniżej), nawiązuje do tradycji związanej z regionem pochodzenia artysty – Biłgorajem. Zamaskowana postać piecze piroga biłgorajskiego, czyli lokalny przysmak wpisany na Listę produktów tradycyjnych. Przyglądamy się etapom jego produkcji, mamy wrażenie, że oglądamy vlog kulinarny (ale w nieco krzywym zwierciadle). Piróg uformowany w serce po upieczeniu zostaje ugodzony nożem. To symboliczne nawiązanie do sytuacji zza naszej wschodniej granicy, gdzie brat zabija brata i zabija dalej.

O twórcach: Stryszne Studio to kreatywna przestrzeń działająca w obszarach wizualnych i audio. Prowadzona jest przez Adama Piętaka – magistra sztuki (absolwenta gdańskiej ASP na kierunku intermedia) i dyplomowanego grafika komputerowego (licencjat na kierunku grafika komputerowa w mediach).

O wykonawcach muzyki: Królówczana Smuga to audiowizualna osobowość powołana do życia przez pochodzącego z Biłgoraja Adama Piętaka. Muzyczna narracja prowadzona jest przez zdeformowane dźwięki gitary, przypominające stare, zakurzone i zaniedbane instrumenty, znalezione na strychu pradziada lub odkopane z ukrytej, leśnej mogiły. Pojawia się też głos, daleki od „białego śpiewu”, zbliżony raczej do skrzeczenia sponiewieranego włóczęgi, którego gardło wiele trunków w życiu przyswoiło.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż i produkcja: Adam Piętak / Stryszne Studio


Nikolas Sobush, Suzi – OBCY FEAT SUZI (POST PUNK VIDEO), reż. Nikolas Sobush

O teledysku: Klip przedstawia ujęcia Warszawy, głównie dzielnicy Praga, ale również centrum/Śródmieście, by pokazać różnorodność naszego miasta i oddać klimat kawałka 🙂

O twórcach: Mój pierwszy klip w całości wykonany przeze mnie.

O wykonawcach muzyki: Lubię mieszać subgatunki, eksperymentować z muzyką, tak że ciężko mnie zaszufladkować. Suzi tak samo jak ja lubi wyzwania i próbować swoich sił w różnych stylach, więc razem nagraliśmy dla was patriotyczną piosenkę, opisując aktualną sytuację polityczną w kraju.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż: Nikolas Sobush

Produkcja: Kult


Jerzyk Krzyżyk – RUTIN, reż. Szymon Golendzinowski

O wykonawcach muzyki: Jerzyk to artysta, który udowadnia, że można połączyć tradycje muzyczne Siekiery, Joy Division z auto-tune i trapowym bitem. Doskonałym tego przykładem jest krążek wyprodukowany przez Urbańskiego. Na albumie gościnnie pojawiają się Samara i Alick z ekipy Ćpaj Stajl. Do każdej zamówionej płyty dodajemy zin z tekstami Filipa Kalinowskiego oraz wywiadami z Jerzykiem i Urbańskim.

Reżyseria: Szymon Golendzinowski

Scenariusz: Szymon Golendzinowski i Jerzyk Krzyżyk

Zdjęcia: Erhao Lin

Montaż: Aleksandra Kasprowicz

Produkcja: Mati Pietrzak


Earl Jacob & Pleasure Trap – FOTOBUDKA, reż. Maria Podlacha

Reżyseria: Maria Podlacha

Scenariusz: Maria Podlacha i Kuba Kujałowicz

Zdjęcia: Maria Podlacha

Montaż: Maria Podlacha

Produkcja: Karrot Komando


Sofie Birch – OBSERVATORY, reż. Wiesława Ruta

O teledysku: Abstrakcyjny eksperymentalny film do muzyki duńskiej wykonawczyni Sofie Birch. Film powstał przy wykorzystaniu animacji poklatkowej, filmu, animacji komputerowej i postprodukcji. Jest to gra między abstrakcją a figuratywnością, mająca na celu stworzenie jak najlepszego akompaniamentu do muzyki za pomocą filmowych środków wyrazu.

O twórcach: Wiesława Ruta – artystka wizualna mieszkająca w Szczecinie. Mocno związana z polską niezależną sceną muzyczną, stąd jej naturalną drogą twórczą jest tworzenie teledysków dla zespołów z Polski, takich jak Dynasonic czy Lotto, oraz zagranicznych, jak Squid czy Sofie Birch. Lubi eksperymentować z różnymi technikami filmowymi i poszukiwać wspólnych obszarów języka filmowego i muzycznego. Zainteresowana samym procesem twórczym, podczas tworzenia stara się otworzyć drogę przypadkowi i błędowi, aby uzyskać rezultaty zupełnie przez nią nieprzewidywalne.

O wykonawcach muzyki: Sofie Birch to artystka dźwiękowa i producentka znana z obszernej pracy nad wydawnictwami soft ambientowymi, występami na żywo, filmami animowanymi i instalacjami artystycznymi. Wykorzystując sprzęt elektroniczny i nagrania terenowe, z poczuciem jasności i ducha tworzy melodyjne kompozycje, zachęcające słuchaczy do marzeń i rozpamiętywania. Interesuje ją uzdrawiająca natura dźwięku i wibracji. Współpracuje między dyscyplinami z innymi artystami, poszerzając nasze zrozumienie umysłu i ciała poprzez sztukę.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż i produkcja: Wiesława Ruta


Czarli – OCZY PŁONĄ, reż. Jakub Kazusek i Adam Zdeb

O teledysku: Teledysk ukazuje plączące się myśli i emocje śpiewającego, który rozmyśla o swojej miłości. Dobór barw oraz rekwizytów nie jest przypadkowy. W teledysku połączyliśmy kobietę, która może być projekcją w głowie muzyka, zaś ten niczym przy ostatniej wieczerzy, przy alkoholu i z bronią w ręku, prowadzi wewnętrzny monolog o jego doświadczeniach z kobietą. Spróbowaliśmy opowiedzieć to obrazem, kontrastując ogień razem z późniejszym smutkiem – śniegiem. Pomimo zapału do kobiety ta nie zawsze daje mu okazje do zadowolenia.

O twórcach: Adam i Jakub – uczęszczaliśmy do Technikum nr 1 w Tarnowie (profil: fotografia i multimedia). Przez zamiłowanie do filmu, teledysków, muzyki oraz tego, co daje człowiekowi antyśmiertelność: tworzenia, nakręciliśmy swój pierwszy klip muzyczny. Jesteśmy artystami freelancerami, tworzymy grafiki, filmy krótkometrażowe, montujemy, fotografujemy).

O wykonawcach muzyki: Ramzes Studio powstało we wrześniu 2014 roku. Nagrywamy: wokale i instrumenty. Pracuję wydajnie z każdym gatunkiem muzycznym – znanym bardziej, mniej lub wcale. Służę doświadczeniem i radą, zajmuję się realizacją dla m.in. takich artystów jak: Kartky, Deys, Kukon, Bonson, Qry, Feno, Arne oraz wielu innych. Każda sesja nagraniowa kończy się mixem oraz masteringiem najwyższej jakości.

Reżyseria: Jakub Kazusek, Adam Zdeb

Scenariusz: Jakub Kazusek

Zdjęcia: Jakub Kazusek, Adam Zdeb

Montaż: Jakub Kazusek


Nela – CZEKAM NA CIEBIE, reż. Martyna Olszewska, Filip Wałuszko

O teledysku: Ta krótka wizualna historia ponownie utwierdziła mnie w przekonaniu, że nadaję na tych samych falach wrażliwości z przyjaciółką – artystką Nelą i twórcą – kumplem Filipem. Stworzenie tego klipu było moim wyobrażeniem na temat tego utworu, zarówno jego słów, jak i warstwy muzycznej.

Słowa: Marta Knaś & Nela Szadkowska

Muzyka: Pepe. (Piotr Rajski) & Nela Szadkowska

Gitara basowa: Karol Grabias

Gitara elektryczna: Filip Martyniec

Produkcja: Pepe. (Piotr Rajski)

Miks & Master: Bartek Prosuł

O twórcach: Martyna Olszewska – w świecie wirtualnym znana bardziej jako Mortyszja. Producentka kreatywna i wizualna rezydująca nad morzem. Porusza się w różnych obszarach form wizualnych – prywatnie i zawodowo. Klipy muzyczne tworzone w duchu DIY są ważną częścią jej twórczości: „Staram się opowiadać historie, które inspirują”.

Filip Wałuszko – gdański reżyser, DoP i montażysta. Pracował przy produkcji i postprodukcji teledysków, filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i reklam.

O wykonawcach muzyki: Zaczęłam od wokalnych eksperymentów w IWasHomeAnyway. Teraz nieśmiało opowiadam własne historie. Kiedy jesteś znad Bałtyku, odruchowo zajmujesz puste miejsca na mapie.

Obserwuj Nelę: Facebook: https://www.facebook.com/hello.nela

Creative & Art Direction: Martyna Olszewska, Filip Wałuszko

Reżyseria: Martyna Olszewska, Filip Wałuszko

Scenariusz: Martyna Olszewska

Zdjęcia: Filip Wałuszko

Montaż: Filip Wałuszko

Produkcja: Martyna Olszewska


Horta – TRANS, reż. Łukasz Kufa

O teledysku: Trans jest nostalgicznym ukłonem w stronę dominującej trzydzieści lat temu stylistyki w japońskiej animacji. Gdy jako mały chłopiec krążący po ulicach Katowic uważnie studiowałem okolicę, dziwiło mnie, że wszystkie moje ulubione wówczas animacje dzieją się daleko od mojego rewiru. Postanowiłem po latach spełnić dziecięce marzenie i stworzyłem historię, która jest wszystkim, co chciałem zobaczyć w młodości. Z pieczołowitą precyzją próbowałem odtworzyć sposób animacji, paletę barw, kadrowanie, liczbę klatek, design i ogólnego ducha popularnych wówczas tytułów, bez popadania w autoparodię.

O twórcach: Łukasz Kufa – katowiczanin z dziada pradziada. Ponad wszystko kocham dobre jedzenie, architekturę, design i geometrię. Za większością muzyki raczej nie przepadam, ale zdecydowanie najłatwiej mi się dzięki niej wyrażać. Ambasador sześciu strun w zespole HORTA (gorąco polecam!). Od lat wierzę, że tylko dzięki współpracy audio i video możemy mówić o dziele kompletnym. Moim ostatecznym celem jest stworzenie następnego kroku w dziedzinie przeżycia estetycznego. Nie mogę się wprost doczekać zmian, jakie przyniesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji w kontekście sztuki i ekspresji.

O wykonawcach muzyki: Czym jest HORTA? W świecie zawieszonym stale między konformizmem a nieładem, w życiu oscylującym między chaosem a katharsis HORTA wyłania się z cienia, by przewodzić rewolucyjnej szarży. Te trzy osobliwości: Jacek Horta na wokalu, Łukasz Kufa na gitarach oraz Tomasz Jagiełowicz na klawiszach i beatach zwiastują nową erę i powiew świeżości, łącząc najlepsze cechy żywego rock’n’rolla z muzyką elektroniczną. Crescendo rebelii. Emisariusze zmian. Dopiero się rozkręcają… (rok założenia: 2022!)

Realizacja: Łukasz Kufa


Aberracja – LITERA PRAWA, reż. Piętach

O twórcach: ABERRACJA – duet grający muzykę electro punkową z naleciałościami muzyki industrialnej powstały w Lipsku nad Wisłą w 2018 roku. W grudniu 2019 nakładem LOU ROCKED/5REC zostaje wydany debiutancki album Nie daj się ograniczać. 26 kwietnia 2022 roku ukazał się drugi studyjny album Zaraza 20-22. Zespół regularnie koncertuje, używając wizualizacji puszczanych z rzutnika. Na 2024 rok planujemy wydanie nowego materiału. ABERRACJA gra w składzie: Piętach – gitara, wokal, sample, programming, Bazyl – perkusja elektroniczna (w latach dziewięćdziesiątych udzielał się perkusyjnie w kapeli Janusza Reichela – Zima.)

Realizacja: Aberracja


Hedge. KOMBAJN, reż. Monika Olkiewicz

O teledysku: Kombajn jest twórczym, operatorsko-montażowym freestyle’em. Stawia wykonawcę w centrum uwagi i zamyka go w opustoszałej przestrzeni, gdzie zyskuje warunki do popłynięcia ze swoim flow. Momentami wymyka się poza nią, by móc przekazać swoje myśli innym. Całości towarzyszy chaos ograny dynamicznymi przejściami oraz zachowaniami rapera, od którego czuć, że jest w swoim świecie.

O twórcach: Monika Olkiewicz (pseudonim Mona) – urodzona w 1998 roku w Poznaniu. Od najmłodszych lat miłośniczka wszelkiego rodzaju sztuki filmowej, która jest jej największą pasją pielęgnowaną od samego początku. Jej ulubionym gatunkiem jest film eksperymentalny oraz video art. Na swoim koncie posiada wiele amatorskich produkcji, w które uwielbia wkładać nie tylko swoją artystyczną duszę, ale również dozę kreatywności.

O wykonawcach muzyki: Jacek Jeżyński (pseudonim Hedge.) – urodzony w 1999 roku w małej wiosce Ostrów, niedaleko miejscowości Koło. Twórca muzyki z gatunku rap, na swoim koncie posiada dwa mixtape’y z łączną liczbą siedemnastu utworów, przy czym trzy razy tyle w szufladzie (które wymagają jeszcze paru szlifów). Do teraz zagrał dwa koncerty w Poznaniu, a w swojej twórczości stawia na autentyczność.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż i produkcja: Monika Olkiewicz


Darek Dusza i Demony – LIBER ALISM, reż. Wojciech Nurek

O teledysku: Teledysk bezpośrednio nawiązuje do tekstu, który krytycznie ocenia neoliberalizm i korporacjonizm.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż: Wojciech Nurek

Produkcja: Dariusz Dusza


Ludnica – WIEDŹMY, reż. Michał Jastrzębski

Reżyseria: Michał Jastrzębski

Scenariusz: Maja Kudła

Zdjęcia: Michał Jastrzębski

Montaż: Michał Jastrzębski

Produkcja: Ludnica


Szkarłatność – STANY, reż. Dominik Nikiel

O twórcach: Dominik Nikiel – dwudziestojednoletni reżyser i operator filmowy, szermierz, miłośnik cygar. Twórca samouk, od najmłodszych lat z okiem w wizjerze kamery dokumentował świat, którego doświadczał. Wywodząc się ze sztuki dokumentalnej, wnosi dużo autentyczności i naturalności do swoich artystycznych obrazów. Zawsze poszukuje nowych dróg, doświadczeń i perspektyw, co sprawia, że jego prace pozostają w pamięci. Skupia się na opowiadaniu o tym, o czym człowiek nie chce mówić, i bardzo często daje głos tym, którzy go nie mają.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż i produkcja: Dominik Nikiel


Lulu x Uaziuk – SPINA, reż. Lulu Zubczyńska

O teledysku: Jeżeli idealny love song na Walentynki istnieje, to jest nim singiel Lulu x Uaziuk. W spolaryzowanym świecie pełnym wiecznej spiny rapowy projekt podaje najlepszy sposób na to, żeby wyluzować – czil z drugą połówką. W odróżnieniu od większości klipów hip-hopowych w Spinie widzimy relację dziewczyny z dziewczyną. Teledysk jest pełen czarnego humoru i pastiszu raperskiego stylu życia.

Reżyseria: Lulu Zubczyńska

Scenariusz: Lulu Zubczyńska

Zdjęcia: Szymon Jarząbek

Montaż: Lulu Zubczyńska

Produkcja: Lulu x Uaziuk


Jerzyk Krzyżyk, Schafter, Naoms – PAREOS, reż. Szymon Golendzinowski

Reżyseria: Szymon Golendzinowski

Scenariusz: Szymon Golendzinowski i Jerzyk Krzyżyk

Zdjęcia: Erhao Lin

Montaż: Aleksandra Kasprowicz

Produkcja: Mati Pietrzak


Spirit of 84 – NOC NIE ZARWIE SIĘ SAMA, reż. Krzysztof K. Karnkowski

O teledysku: Sen, bezsenność, depresja i tak w kółko – aż do rana.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż i produkcja: Krzysztof K. Karnkowski


Kapela Ze Wsi Warszawa – KOŁYSKA, reż. Piotr Kaźmierczak

O teledysku: Poklatkowy, animowany piaskiem oficjalny wideoklip do utworu Kołyska (ang. Water Lullaby) z albumu Uwodzenie (ang. Waterduction) znanego polskiego folkowego zespołu muzycznego Kapela Ze Wsi Warszawa. Realizacja filmu zajęła sześć miesięcy.

O twórcach: Piotr ma siedemnaście lat. Od 2015 roku jego główną pasją jest animacja. Tworzy autorskie filmy w technikach animacji lalkowej, malarskiej, wycinankowej, plastelinowej i komputerowej. Jest laureatem wielu konkursów animacji dziecięcej i młodzieżowej w Polsce i za granicą.

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż i produkcja: Piotr Kaźmierczak


>>> REZERWACJA MIEJSC

Bezpłatne wejściówki można rezerwować online na stronie internetowej Kina Atlantic lub odbierać osobiście w kasach kina.

Dystrybucja wejściówek rozpoczyna się:

  • online – o godz. 10.00 w dniu poprzedzającym dany seans,
  • w kasach kina Atlantic – w godzinach otwarcia kina, również od dnia poprzedzającego dany seans.

Widzów prosimy o punktualne przybycie. Po rozpoczęciu seansu zastrzegamy sobie prawo do wpuszczenia osób nieposiadających wejściówek.

>>> PROGRAM

>>> KALENDARIUM