Przejdź do treści

O FESTIWALU

CINEMAFORUM to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych krótkim formom filmowym na festiwalowej mapie Polski. Co roku – w ramach Konkursu Głównego – prezentowane są tu najlepsze krótkie metraże świata. Warszawska publiczność ma niepowtarzalną okazję zobaczyć filmy nominowane do Oscara; nagradzane w Cannes, Berlinie, Toronto czy Wenecji. Laureatów Konkursu corocznie wyłania profesjonalne jury, w skład którego wchodzą uznani filmowcy i słynne osobistości ze świata kina. Swoją nagrodę przyznaje także festiwalowa publiczność.

Międzynarodowy charakter festiwalu kształtują ponadto sekcje pozakonkursowe, takie jak American Shorts czy BAFTA Shorts, realizowane we współpracy z partnerami programowymi – American Film Festival we Wrocławiu i British Council w Warszawie. CINEMAFORUM jest jednocześnie okazją do zapoznania się z najlepszymi krótkimi metrażami z Polski, które na partnerskich festiwalach otrzymały nominacje do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego. Ich zdobywcy są wyłaniani przez specjalną Kapitułę i ogłaszani podczas finałowej gali. Stałym punktem programu jest też Pokaz Niezależnych Teledysków.

Niezwykle ważną częścią CINEMAFORUM jest edukacja filmowa. Imprezie towarzyszą spotkania z młodymi twórcami oraz z autorytetami polskiego kina, pokazy specjalne, warsztaty filmowe, debaty i wydarzenia branżowe.

Celem wszystkich działań podejmowanych w ramach CINEMAFORUM jest upowszechnianie kultury filmowej, promocja i wspieranie rozwoju młodych twórców, w szczególności zaś prezentacja wielowymiarowości zjawiska, jakim jest kino krótkometrażowe poprzez ukazanie, jak kształtuje się ono w poszczególnych częściach świata.