Przejdź do treści

ZAWÓD: FOTOGRAF – spotkanie z Chrisem Niedenthalem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Chrisem Niedenthalem – jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich, który opowie o swojej twórczości i przybliży tajniki warsztatu pracy.

 

Chris Niedenthal urodził się w 1950 roku w polskiej rodzinie w Londynie. Po studiach fotograficznych w London College of Printing przyjechał w 1973 roku do Polski na kilka miesięcy – i został do dziś. Od końca lat 70. współpracował z amerykańskim tygodnikiem Newsweek, dla którego fotografował narodziny Solidarności i stan wojenny. Od 1985 roku robił reportaże w całej wschodniej i centralnej Europie, Związku Radzieckim i na Bałkanach dla czasopisma TIME. Dokumentował najważniejsze wydarzenia lat 80. w Polsce i sąsiednich krajach.

W 1986 roku za portret węgierskiego przywódcy Janosa Kadara otrzymał nagrodę w konkursie World Press Photo. W latach 90tych pracował też dla niemieckiego tygodnika Der Spiegel. Przez wiele lat opracował kilka projektów, cykli fotografii dotyczących dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które przedstawił w formie wystaw w wielu miastach Polski i za granicą (m.in. „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „Listy do syna”). Jest członkiem rzeczywistym ZPAF, odznaczonym w grudniu 2009 srebrnym medalem Gloria Artis.

Jest autorem 4 albumów: “Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty.” (BOSZ, 2004); “13/12. Polska Stanu Wojennego” (Edipresse 2006); “In Your Face. Oblicza Niedawnej Przeszłości” (edition.FOTOTAPETA, 2011), “Chris Niedenthal. Wybrane Fotografie 1973-1989” (BOSZ 2014) i autobiografii “Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf” (Marginesy, 2011).

 

Czwartek, 26 listopada / godzina 20:10.

Spotkanie odbywa się w ramach warsztatów FOKUS NA PAŁAC, realizowanych z finanowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.