Przejdź do treści

VOD.FILMFORUM.PL zaprasza na cztery unikatowe filmy krótkometrażowe

Nie możesz doczekać się kolejnego festiwalu filmowego? Zobacz najlepsze filmy krótkometrażowe na platformie VOD.FILMFORUM.PL! Kulisy zawodu paparazzi, życiowe dylematy młodej matki, problemy uczuciowe dwudziestolatków spodziewających się dziecka czy skromne życie niewidomej poetki – to wszystko znajdziecie w czterech unikatowych filmach, do których dostęp jest bezpłatny.

 

Kina nieczynne, a człowiek zamknięty w domu potrzebuje ciągłego dopływu kultury! Gdzie oglądać dzisiaj filmy, jak nie w chmurze? A na platformie VOD.FILMFORUM.PL można już znaleźć unikatowe krótkometrażówki sprzed lat, będące już dzisiaj klasyką gatunku. Zawsze warto do nich wrócić!

 

Platforma VOD.FILMFORUM.PL zaprasza do obejrzenia 4 krótkich metraży zrealizowanych przez szkoły filmowe – fabularnego “Castingu” (2017) oraz 3 dokumentów: “Między nami” (2017), “Paparazzi” (2011) i “Niewidzialne” (2014). Filmy były wielokrotnie nagradzane na festiwalach, zarówno w kraju, jak i za granicą.

VOD.FILMFORUM.PL to platforma zapewniająca dostęp do różnorodnych materiałów wideo, której wyróżnikiem jest prezentacja kina krótkometrażowego – filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, ale także materiałów edukacyjnych, branżowych i etiud warsztatowych.

 

W maju polecamy w szczególności 4 filmy z klasyki polskiego kina krótkometrażowego:

 

“Casting”, scen. i reż. Katarzyna Iskra

(2017, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa)

Obsada: Marta Mazurek, Katarzyna Herman, Julian Świeżewski, Agnieszka Fot-Gościńska, Wojciech Wiśniewski, Justyna Pelc, Stefan Łazarski

Zofia i Kuba są młodymi rodzicami. Ona jest aktorką, ale teraz musi zajmować się córką. Rodzinną harmonię zaburza fakt, że Zofia dostaję szansę, aby wystąpić ze swoją idolką. Wyjeżdża na casting z dzieckiem. Film nagrodzony m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monterrrey oraz Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie.

https://vod.filmforum.pl/film/casting/

 

“Paparazzi”, scen. i reż. Piotr Bernaś

(2011, prod. Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy obecnie Wajda Studio)

Film Piotra Bernasia opisuje kulisy budzącego emocje i powszechnie krytykowanego zawodu. „Paparazzi“ to pierwszy polski film o tej tematyce. Pokazuje jedne z najważniejszych w Polsce wydarzeń medialnych roku 2010 z punktu widzenia codziennej pracy paparazziego, Przemysława Stoppy – od polowania na Romana Polańskiego po wydarzenia związane z katastrofą smoleńską. Jednak na pierwszym planie rozgrywa się dramatyczna historia człowieka, który codziennie dokonuje kontrowersyjnych wyborów i ponosi ich konsekwencje na gruncie emocjonalnym, osobistym i etycznym. Tytułowy bohater okazuje się równie bezwzględny wobec siebie jak wobec świata, na który poluje. Film został nagrodzony m.in. podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, International Music&Film Festival w Rydze czy Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage (Złota Żaba dla Piotra Bernasia i Łukasza Żala, nominowanego później do Oscara za zdjęcia do “Idy”). Dokument zdobył również Nagrodę im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepsza reżyseria” oraz został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Filmu Krótkometrażowego.

https://vod.filmforum.pl/film/paparazzi/

 

“Między nami”, reż. Maciej Miller

(2017, prod. Gdyńska Szkoła Filmowa)

Para dwudziestolatków spodziewa się dziecka. Pod wpływem napięć i emocji decydują się rozstać, a dziecko oddać do adopcji. Nie jest im z tym łatwo. Do porodu zostały dwa miesiące. Dochodzi do rozmów i przeżyć kluczowych dla całego ich życia. Dokument zdobył wiele nagród na festiwalach m.in. podczas koreańskiego Busan International Short Film Festival, wiedeńskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Ethnocineca” czy podczas Docs Against Gravity Film Festival.

https://vod.filmforum.pl/film/miedzy-nami/

 

“Niewidzialne”, scen. i reż. Zofia Pręgowska

(2014, prod. Warszawska Szkoła Filmowa, Filmova Akademie Miroslava Ondricka FAMO)

Bohaterką filmu jest niewidoma poetka – pani Krystyna. Akcja rozgrywa się w maluteńkim warszawskim mieszkanku, którego pani Krystyna z racji swojego stanu zdrowia nie jest w stanie już samodzielnie opuszczać. Zdana na innych, nieustannie komentuje otaczający ją świat pisząc poezję. Obraz został nagrodzony m.in. podczas New Orleans Film Festival, MFF w Tiranie, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Zoom-Zbliżenia”, czy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „In The Palace” w Sofii. Otrzymał również Nagrodę im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”.

https://vod.filmforum.pl/film/niewidzialne/

 

***

Prace związane z wykonaniem platformy VOD w ramach serwisu FILMFORUM.PL dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu KULTURA W SIECI.

Przygotowanie koncepcji merytorycznej i struktury nawigacyjnej serwisu FILMFORUM.PL zrealizowano w ramach Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Wydawcą serwisu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerami serwisu są: KINOrozmowa i Filmosfera.