W tym roku program obfitować będzie w wyjątkowe propozycje – wielokrotnie nagradzane festiwalowe hity, z czego aż siedem będzie miało swoją polską premierę.
Tematyka filmów oscyluje między lekkimi komediami, a chwytającymi za serce rodzinnymi dramatami, czy kontrowersyjnym kinem społecznym. Co istotne, są to nie tylko europejskie produkcje, ale także filmy z odległych kulturowo rejonów jak Liban, Izrael, USA czy Kolumbia.
Wśród prezentowanych tytułów zobaczymy pokazywany po raz pierwszy w Polsce film „Belladonna” chorwackiej reżyserki Dubravki Turic, który zdobył główną nagrodę na tegorocznym festiwalu w Wenecji. To krótka, lecz niezwykle poruszająca historia przypadkowego spotkania trzech nieznajomych kobiet.
Emocje widzów z pewnością wzbudzi również dramat rodzinny „Everything Will Be Okay”. Nie bez powodu sam Michael Haneke powiedział o nim: „Mocny i dobrze opowiedziany. Wyjątkowo dobrze zagrany. Poruszający film, który urzeka od pierwszej do ostatniej sekundy”. Na rodzinnym konflikcie opiera się też gruzińska krótkometrażowa produkcja „Father” – zwycięzca festiwalu w Locarno . To opowieść o dwóch młodych braciach, żyjących z drobnych przestępstw, których spotkanie z długo niewidzianym ojcem zmusi do konfrontacji z własnymi wyborami.
Wyjątkowo silnym punktem tegorocznego programu są historie opowiedziane z perspektywy dzieci, nierzadko zmagających się z problemami, które przerosłyby niejednego dorosłego. Sześcioletnia Selma w „The Chicken” (laureat Europejskiej Nagrody Filmowej) mieszka w ogarniętym wojną Sarajewie. Kiedy w prezencie urodzinowym dostaje kurę, postanawia za wszelką cenę ocalić ją od nieuchronnego przeznaczenia. Z kolei „Maman(s)”, francuski film, który zwyciężył na tegorocznym festiwalu w Toronto, pokaże nam świat młodziutkiej Aidy. Życie dziewczynki zostaje przewrócone do góry nogami, kiedy z Senegalu do Paryża wraca jej ociec. Nie sam, lecz w towarzystwie młodej kobiety, którą przedstawia jako swoją drugą żonę.
Warto zwrócić uwagę też na wyróżniającą się libańską animację „Waves’98” Ely Dagher, nagrodzoną w tym roku Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Film opowiada historię młodego Omara odkrywającego nowe, niezrozumiałe dla niego oblicza podzielonego wojną rodzinnego miasta – Bejrutu.
Zaprezentujemy też parę rodzimych produkcji, w tym „Charona” Pawła Hejbudzkiego (zwycięzca konkursu filmów krótkometrażowych na festiwalu w Gdyni) – opowieść o nietypowej przyjaźni między upośledzonym chłopakiem przekonanym o tym, że ma dar uzdrawiania, a młodziutką dziewczyną w ciąży, która namawiana jest do aborcji. Nie można przegapić również „Hipopotamów”, najnowszej animacji Piotra Dumały.
Pełna lista filmów zakwalifikowanych do konkursu: