Przejdź do treści

NIE TYLKO FILMY! OTO PROJEKTY EDUKACYJNE TOWARZYSZĄCE 23. CINEMAFORUM

CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych to nie tylko projekcje Najlepszych Krótkich Metraży Świata na kinowym ekranie, ale także okazja do wzięcia udziału w nowatorskich warsztatach, wykładach, szkoleniach oraz spotkaniach z zawodowcami. Jakie projekty edukacyjne będą towarzyszyć festiwalowi w tym roku?

>>> MASTERCLASS – Szkoła Filmowania

Jak co roku, pierwszy etap projektu Masterclass – Szkoła Filmowania towarzyszyć będzie festiwalowi CINEMAFORUM, dzięki czemu warszawiacy będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z gośćmi imprezy. Na tym etapie spotkania mają charakter całkowicie otwarty, co oznacza, że może brać w nich udział każda osoba zainteresowana sztuką filmową i światem kina. W tym roku z montażystą Wojciechem Jagiełłą rozmowę przeprowadzi Marta Karnkowska, natomiast z autorką zdjęć Kariną Kleszczewską, reżyserem i scenarzystą Michałem Szcześniakiem, scenarzystą Michałem A. Zielińskim oraz aktorką Kamilą Urzędowską porozmawia Łukasz Adamski.

>>> INTERFILMLAB 9.0 – działania edukacyjne w zakresie innowacyjnych zastosowań sztucznej inteligencji oraz wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w produkcji audiowizualnej

INTERFILMLAB 9.0 to dwumodułowy program szkoleniowy w zakresie zastosowań sztucznej inteligencji oraz wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w branży audiowizualnej. CINEMAFORUM towarzyszy drugi etap 9. edycji projektu, który składa się z warsztatów, wykładów i debat, skupionych na wprowadzaniu konkretnych rozwiązań organizacyjnych podczas realizacji produkcji audiowizualnych oraz zapoznaniu uczestników z rozwiązaniami systemowymi (wciąż nielicznymi) a także perspektywami zrównoważonej produkcji audiowizualnej w Polsce i Europie. Warsztaty przeprowadzą artyści i eksperci z dziedziny sztuk audiowizualnych, przedstawiciele nauki, NGO oraz Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

>>> Konferencja „Nowoczesne narzędzia twórcze. Jak AI zmienia branżę kreatywną?” w ramach Pracowni A35

24 października odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Pracowni A35. Osią tematyczną będzie tym razem sztuczna inteligencja, jej rozległe zastosowania w produkcji filmowej oraz jej wpływ na przyszłość branży kreatywnej.

Sztuczna inteligencja (AI) w coraz większym stopniu wkracza do branży filmowej, medialnej i kulturalnej, stawiając kluczowe pytania o przyszłość zawodów twórczych. Czy AI stanie się zagrożeniem dla scenarzystów, reżyserów, producentów, organizatorów wydarzeń kulturalnych, dziennikarzy, grafików, copywriterów, social media managerów itp., czy raczej stworzy nowe możliwości i ścieżki rozwoju? Jak wpłynie na sposób realizacji filmów, tworzenia i promowania tekstów kultury, a także na rynek pracy w branży kreatywnej? Podczas całodniowej konferencji „Nowoczesne narzędzia twórcze. Jak AI zmienia branżę kreatywną?” zmierzymy się z pytaniem, czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zabierze nam pracę i jakie wyzwania oraz szanse niesie postępujący w zawrotnym tempie rozwój AI.

>>> The Filmforum Group – cyfrowe festiwale filmowe

„The Filmforum Group – cyfrowe festiwale filmowe” startuje w Warszawie jako wydarzenie towarzyszące festiwalowi Cinemaforum. Pozwoli śledzić działania edukacyjne prowadzone równolegle z festiwalem, umożliwiając dostęp online do wykładów, warsztatów i debat ekspertów. Ponadto będzie okazją do uczestniczenia w szkoleniach poświęconych zielonej produkcji filmowej i popularyzacji rozwiązań w zakresie transformacji cyfrowej w zarządzaniu instytucjami kultury.

Cykl warsztatów i debat otworzy dyrektor Stowarzyszenia FILMFORUM Maciej Dominiak. Zajęcia poprowadzą m.in. twórca multimedialny Marek Pawlikowski, nauczyciel i pedagog Jarosław Basaj, animator wydarzeń filmowych Michał Grosiak oraz menedżerka projektów europejskich, producentka, organizatorka i selekcjonerka licznych festiwali, pokazów i warsztatów filmowych Marta Karnkowska. W podsumowującej debacie udział wezmą ponadto Piotr Dylewski (reżyser filmowy), Łukasz Gierek (edukator), dr Krzysztof Karnkowski (socjolog, publicysta), Daniel Sołtysiński (scenarzysta filmowy), Matt Subieta (reżyser, twórca kreatywny AI), Ewa Szczepanowska (ekspertka w obszarze nowych mediów), dr Anna Wróblewska (publicystka, badaczka rynku audiowizualnego)

Warsztaty odbędą się w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Szkolenia mają charakter otwarty i bezpłatny. Materiały wideo ze wszystkich działań edukacyjnych towarzyszących 23. CINEMAFORUM będą udostępniane na profilu FILMFORUM.PL na Facebooku.

>>>

Organizatorem programu MASTERCLASS – Szkoła Filmowania jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Partnerami 11. edycji projektu są Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie.

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

>>>

Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji realizuje projekt “INTERFILMLAB 9.0 – działania edukacyjne w zakresie innowacyjnych zastosowań sztucznej inteligencji oraz wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju w produkcji audiowizualnej”.

Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.

>>>

Konferencja „Nowoczesne narzędzia twórcze. Jak AI zmienia branżę kreatywną?” realizowana jest w ramach projektu wieloletniego „Pracownia A35”, który jest ogólnopolskim cyklem działań edukacyjnych realizowanym w okresie od 1 października 2023 r. do 30 września 2025 r.

Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt “Pracownia A35” współfinansuje Unia Europejska.

>>>

Stowarzyszenie FILMFORUM realizuje projekt „The FILMFORUM Group – cyfrowe festiwale filmowe”.

Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.