Przejdź do treści

Najlepsze krótkie metraże świata już od 2 listopada na 21. CINEMAFORUM w Warszawie!

2 listopada 2022 roku startuje jeden z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w Polsce. Na 21. CINEMAFORUM zobaczymy zwycięskie tytuły z Cannes i Wenecji, obraz nominowany do Oscara oraz kilkadziesiąt innych krótkich metraży z różnych stron globu. Nie zabraknie też polskiego akcentu w postaci filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego.

CINEMAFORUM to całkowicie darmowy festiwal dla wszystkich fanów krótkich form filmowych, który od 21 lat odbywa się w Warszawie. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, będzie obfitowała w pokazy nagradzanych dzieł z całego świata, którym towarzyszyć będą rozmaite wydarzenia branżowe.

CINEMAFORUM, czyli najlepsze krótkie metraże świata

CINEMAFORUM od zawsze przyświecała idea promocji kina krótkometrażowego w całej jego wielowymiarowości i różnorodności, także kulturowej. Nie inaczej jest w tym roku. Do Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych zakwalifikowało się 20 tytułów, wśród których znalazły się m.in. chiński „The Water Murmurs” Story Chen (nagrodzony Złotą Palmą dla najlepszego filmu krótkometrażowego w Cannes), francusko-mongolski „Snow in September” w reżyserii Lkhagvadulam Purev-Ochir (uznany za najlepszy krótki film festiwalu w Wenecji) oraz chilijska animacja „Bestia” Hugo Covarrubiasa, która w 2022 roku zdobyła nominację do Oscara. W Konkursie Międzynarodowym wezmą udział także dwie polskie produkcje – „Piękna łąka kwietna” Emi Buchwald oraz „Nie ma spokoju” Karola Ulmana. Filmy oceni jury w składzie: reżyser, scenarzysta i producent Janusz Zaorski (przewodniczący), aktorka Maria Dębska, scenarzysta Marcin Ciastoń i reżyserka castingu Paulina Krajnik.

Globalny wymiar festiwalu nie kończy się jednak na filmach konkursowych. W ramach sekcji American Shorts, która powstała we współpracy z American Film Festival, zobaczymy najlepsze krótkie metraże z USA. Sekcja BAFTA Shorts, której partnerem programowym jest British Council, to okazja, by zobaczyć uznane produkcje z Wielkiej Brytanii. Odbędzie się też pokaz najciekawszych filmów z tegorocznego festiwalu w Oberhausen (partnerem programowym jest Goethe-Institut) oraz Przegląd Filmów Ukraińskich (partnerem programowym jest CinemaHall). Ukraińskim akcentem będzie także specjalny pokaz filmu „Chas khryzantem” Dmytro Moiseieva.

Nagrody im. Jana Machulskiego – fenomen na skalę kraju

Nieodłącznym elementem CINEMAFORUM są także Nagrody im. Jana Machulskiego. Są to wyróżnienia przyznawane twórcom filmów krótkometrażowych w 9 kategoriach. Fakt, że za swoją pracę nagradzani są nie tylko reżyserzy, ale też aktorzy, aktorki, scenarzyści, operatorzy i montażyści krótkich metraży jest fenomenem na skalę kraju. Nagrody im. Jana Machulskiego przyznawane są także w kategoriach „Najlepszy Film”, „Najlepszy Film Dokumentalny” i „Najlepszy Film Animowany”.

W tym roku o statuetki powalczą m.in. twórcy „Martwego małżeństwa” (Srebrny Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Grand Prix w Konkursie Filmów Krótkich na WAMA Film Festival), „Victorii” (Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na festiwalu w Gdyni oraz nagroda dla najlepszego fabularnego filmu krótkometrażowego na Krakowskim Festiwalu Filmowym), a także nagrodzonej w Tokio i Sao Paulo animacji „Airborne”.

Zwycięzców wyłoni Kapituła Nagród im. Jana Machulskiego w składzie: Magdalena Koleśnik (aktorka), Rafał Listopad (montażysta filmowy, laureat Nagrody im. Jana Machulskiego), Maciej Makowski (aktor), Grzegorz Milczarczyk (aktor, wieloletni asystent Jana Machulskiego), Jagoda Szelc (reżyserka) i Arkadiusz Tomiak (autor zdjęć filmowych).

Różnorodność przede wszystkim

Festiwal CINEMAFORUM jest miejscem dla każdego – dla każdego widza, każdego twórcy i każdej krótkometrażowej produkcji. Dlatego w warszawskim kinie Atlantic będziemy mieli okazję zobaczyć zarówno pierwsze filmy obecnych mistrzów i mistrzyń kina (m.in. „Na dobranoc” Janusza Zaorskiego z 1970 roku), jak i klipy samodzielnie realizowane przez początkujących i offowych twórców. Te drugie zostaną zaprezentowane w ramach Pokazu Niezależnych Teledysków, który od 11 lat organizuje niezmiennie Marta Karnkowska.

Spotkania, wykłady, warsztaty

CINEMAFORUM to także sekcja edukacyjna i branżowa. W ramach 6. edycji programu INTERFILMLAB młodzi przedstawiciele branży filmowej będą rozwijać swoje projekty filmowe nie tylko pod kątem międzynarodowej dystrybucji, ale także z uwzględnieniem rozwijającego się rynku VOD. Branżowi eksperci skupią się na kondycji kina po pandemii i wpływie kryzysu ekonomicznego na przemysł filmowy. Nad stanem krytyki filmowej w dobie social mediów, VOD i algorytmów pochylą się natomiast znani blogerzy, m.in. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, czyli Zwierz Popkulturalny.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także program „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”. Tym razem polegać będzie na otwartych spotkaniach z utalentowanymi filmowcami i gwiazdami ekranu. W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy o swojej pracy opowiedzą m.in. Maria Dębska, Marcin Ciastoń, Arkadiusz Tomiak i Jagoda Szelc.

CINEMAFORUM – darmowy festiwal filmowy w sercu Warszawy

CINEMAFORUM odbędzie się w dniach 2-6 listopada 2022 roku. Pokazy filmów będą miały miejsce w warszawskim Kinie Atlantic. Na wykłady, debaty i spotkania z filmowcami zapraszamy do Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Pełny program festiwalu dostępny jest poniżej:

Wstęp na wszystkie festiwalowe projekcje oraz wydarzenia towarzyszące jest całkowicie darmowy. Wejściówki na pokazy będą dostępne w kasie oraz na stronie internetowej Kina Atlantic (od 10:00 w dniu poprzedzającym projekcję).

***

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerem głównym wydarzenia jest Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Partnerami programowymi imprezy są: Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Digital Knowledge Observatory, American Film Festival, Goethe-Institut w Warszawie oraz British Council.

Festiwalowe wydarzenia branżowe współfinansują: Unia Europejska oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, PSC – Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych oraz Platige Image SA.