Przejdź do treści

MASTERCLASS – Szkoła Filmowania

Rozpoczął się nabór zgłoszeń na warsztaty, w ramach których młodzi warszawiacy będą mieli okazję zasmakować przygody z filmem i zrealizować własne produkcje pod okiem profesjonalistów.

Filmy uczestników zostaną zaprezentowane na dużym ekranie w warszawskim kinie KINOTEKA.

Warszawa jest miastem o bogatej historii, charakterystycznej architekturze i różnorodnej strukturze społecznej. Stanowi niewyczerpane źródło inspiracji, które wykorzystają uczestnicy warsztatów. W ramach projektu powstaną krótkie formy filmowe, osadzone w przestrzeni stolicy, poruszające aktualne tematy dotyczące młodych ludzi. Filmy oparte o autorskie pomysły uczestników będą głosem młodego pokolenia, traktującym o sprawach istotnych dla wchodzących w dorosłe życie mieszkańców stolicy.

Program projektu opiera się o weekendowy cykl wykładowo-warsztatowy, podczas którego uczestnicy przejdą kompleksową ścieżkę od pomysłu do premiery, poznając poszczególne profesje filmowe. Młodzież zdobędzie wiedzę z zakresu tworzenia scenariusza, reżyserii, aktorstwa, organizacji produkcji filmowej i postprodukcji materiałów audiowizualnych. To wyjątkowa szansa na poznanie całego procesu powstawania filmu i zasmakowanie twórczej atmosfery panującej w profesjonalnej ekipie filmowej.

Warsztaty będą odbywać się w przestrzeniach pracowni edukacji kulturalnej pod nazwą „Pracownia A35”, zlokalizowanej w siedzibie FILMFORUM na warszawskim Muranowie. Realizacja zdjęć do filmów zostanie przeprowadzona w przestrzeni miejskiej stolicy. Program szkoleniowy będzie trwał od 13 kwietnia do 16 czerwca 2019 r. i zakończy się finałowym pokazem filmów warsztatowych w sercu Warszawy – Pałacu Kultury i Nauki – w kinie KINOTEKA.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenia można przesyłać do 5 kwietnia 2019 r. za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego na stronie www.a35.pl, wraz z pomysłem na scenariusz krótkiego filmu osadzonego w przestrzeni stolicy. Program skierowany jest do mieszkańców Warszawy w wieku od 16 do 21 lat.

Projekt MASTERCLASS – Szkoła Filmowania jest wspólnym przedsięwzięciem FILMFORUM i warszawskich szkół ponadpodstawowych, w tym VII LO im. Juliusza Słowackiego, w którym na jesieni odbyły się już spotkania mistrzowskie z profesjonalistami poszczególnych profesji filmowych. Wykłady dla ponad 200-osobowej widowni poprowadzili m.in. Andrzej Wolf (autor zdjęć filmowych), Marcin Kot Bastkowski (montażysta filmowy), Mateusz Damięcki (aktor, współautor projektu) oraz Anna Zamecka (reżyserka).

Więcej informacji:
www.a35.pl

***

Organizator: FILMFORUM
Partner: VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie
Partner technologiczny: BEiKS Machulski

Projekt „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania (5. edycja)” współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

Projekt objęty patronatem programu FILMOTEKA SZKOLNA realizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu PISF.