Przejdź do treści
kapituła nagród im jana machulskiego

Prezentujemy skład Kapituły Nagród im. Jana Machulskiego

Zgodnie z tradycją, Kapituła Nagród im. Jana Machulskiego wskaże zwycięzców w 9 kategoriach. W tym roku zasiądą w niej Lena Góra, Maria Ornaf, Andrzej Ślązak, Magdalena Chowańska oraz Maciej Makowski i Grzegorz Milczarczyk.

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i tym razem filmowi eksperci, gwiazdy ekranu i uznani reprezentanci branży filmowej wyłonią wspólnie zdobywców Nagród im. Jana Machulskiego. W ramach 19. edycji projektu w Kapitule zasiądą aktorka i scenarzystka Lena Góra; Maria Ornaf – zeszłoroczna zdobywczyni Nagród w kategoriach Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Film; reprezentant PSC Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych Andrzej Ślązak, przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Montażystów Magdalena Chowańska, a także – podobnie jak w roku ubiegłym – reprezentujący Związek Artystów Scen Polskich Maciej Makowski oraz Grzegorz Milczarczyk – wieloletni asystent prof. Jana Machulskiego.

Więcej informacji na temat tegorocznych członków Kapituły znajdziecie poniżej:

LENA GÓRA

Aktorka, filmowczyni. Współscenarzystka filmu „Roving Woman” (2022, reż. Michał Chmielewski), którego producentem wykonawczym był Wim Wenders. Film miał premierę na Festiwalu Filmowym Tribeca 2022. Zagrała w nim główną rolę u boku nominowanego do Oscara Johna Hawkesa.

Jej debiut scenariuszowy „Imago” (2023, reż. Olga Chajdas), nagrodzony podczas MFF w Cannes 2019 (Kieślowski ScripTeast Special Mention), został zaprezentowany na MFF w Karlowych Warach 2023 i otrzymał prestiżową nagrodę FIPRESCI. Aktorka gra w nim wokalistkę trójmiejskiej sceny alternatywnej Elę „Malwinę” Górę. Film zdobył również Srebrne Lwy, a artystka otrzymała nagrodę indywidualną za główną rolę kobiecą na FPFF w Gdyni 2023.

Wystąpiła również w nowym horrorze Bernarda Rose’a pt. „Traveling Light” u boku Stephena Dorffa i Danny’ego Hustona. Polskim widzom znana z superprodukcji CANAL+ pt. „Król” (2020–, reż. Jan P. Matuszyński), filmu „Święty” (2023, reż. Sebastian Buttny) oraz oryginalnej produkcji Netflix pt. „Noc w przedszkolu” (2022, reż. Rafał Skalski).

MARIA ORNAF

Absolwentka Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi oraz Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Była stypendystką Faculdade des Belas-Artes w Lizbonie. Jej wielokrotnie nagradzany film „Piołun” był pokazywany na ponad 40 festiwalach na całym świecie, co uczyniło go jednym z najczęściej prezentowanych polskich filmów krótkometrażowych.

Jej ostatni film „Kiedy obróci się dom” otrzymał m.in. trzy Nagrody im. Jana Machulskiego – za najlepszy film, reżyserię i montaż. W swojej twórczości eksploruje język filmowy, który pozwala pokazać to, co niewidzialne. Wykłada na kierunku Film Eksperymentalny na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. W roku 2022 znalazła się na liście 100 kobiet magazynu Forbes Women Polska w kategorii kultura i sztuka.

ANDRZEJ ŚLĄZAK

Jest operatorem obrazu, reżyserem filmów dokumentalnych i bywa producentem. Realizował filmy fabularne, dokumentalne, reklamowe i seriale TV polskie, jak i brytyjskie, amerykańskie i południowoafrykańskie.

Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Polskiego Stowarzyszenia Autorów i Autorek zdjęć filmowych ( PSC) oraz Stowarzyszenia Operatorów Obrazu Republiki Południowej Afryki (SASC). Był także wykładowcą w szkole filmowej w Johannesburgu w RPA. Interesuje się filmem, sztuką fotografii, podróżami i sportem samochodowym.

MAGDALENA CHOWAŃSKA

Montażystka filmowa. Absolwentka organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej na WRiTV UŚ w Katowicach oraz montażu filmowego w PWSFTviT w Łodzi. 

Członkini PAF, Europejskiej Akademii Filmowej oraz PSM. Zrealizowała wiele nagradzanych filmów krótkometrażowych, fabularnych i seriali („Sexify”, „Infamia”, „Gang Zielonej Rękawiczki”, „1670”). W 2015 roku zadebiutowała pełnometrażowym filmem „Baby Bump” (reż. Kuba Czekaj). Znana jest m.in. z pracy przy takich filmach jak: „Supernova” (reż. Bartosz Kruhlik), „Ciemno, prawie noc” (reż. Borys Lankosz), „W lesie dziś nie zaśnie nikt II” (reż. Bartosz M. Kowalski), „Ostatni komers” (reż. Dawid Nickel) oraz „Inni ludzie” (reż. Aleksandra Terpińska), który przyniósł jej indywidualną nagrodę za najlepszy montaż na FPFF w Gdyni 2021 i nominację do Orła.

MACIEJ MAKOWSKI

Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej z 2003 roku.

Znany m.in. z ról w serialach „LaLa Poland”, „Złotopolscy”, „Barwy Szczęścia”, „Klinika Samotnych Serc” i „Klan” oraz w filmach „80 milionów”, „Władcy Przygód Stąd do Oblivio”, „Planeta Singli”. Współtwórca „Kabaretu Na Koniec Świata”. Występował też m.in. na deskach teatrów Dramatycznego, Kamienicy, Capitol i Scena Współczesna w Warszawie. Jest autorem muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych.

GRZEGORZ MILCZARCZYK

Polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser, wokalista, pedagog. Wieloletni asystent Haliny Machulskiej w przedmiocie drama, asystent prof. Jana Machulskiego w przedmiocie praca nad rolą, a także w podstawowych problemach aktorskich. Edukator dramy, współpracujący ze szkołami, instytucjami kultury. Prowadzi szkolenia i warsztaty dramy. Odznaczony Medalem KEN. Współpracował m.in. z takimi reżyserami jak: Andriej Konczałowski, Maciej Wojtyszko, Xawery Żuławski. Współpracował z Teatrem Muzycznym Roma, Teatrem Na Woli, Teatrem Polskim, Teatrem Żydowskim.

Kapituła Nagród im. Jana Machulskiego zapozna się z 32 nominowanymi tytułami, a następnie wyłoni zwycięzców w kategoriach – „Najlepsza Reżyseria”, „Najlepszy Scenariusz”, „Najlepsze Zdjęcia”, „Najlepszy Montaż”, „Najlepsza Aktorka”, „Najlepszy Aktor”, „Najlepszy Film Dokumentalny”, „Najlepszy Film Animowany” oraz „Najlepszy Film”. Werdykt jurorów poznamy 26 listopada podczas gali wieńczącej festiwal CINEMAFORUM.

Wszystkie nominowane filmy będzie można zobaczyć zupełnie za darmo podczas festiwalu CINEMAFORUM – w kinie Atlantic, w dniach 22-23 listopada 2023 roku.

***

Organizatorem Nagród im. Jana Machulskiego jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców PolskichStowarzyszenie Autorów ZAIKSZwiązek Artystów Scen Polskich ZASPPolskie Stowarzyszenie Montażystów PSMPSC – Stowarzyszenie Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych oraz Platige Image SA.

Festiwale partnerskie:

  • Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych OFFELIADA w Gnieźnie,
  • Międzynarodowy Festiwal Filmowy „ZOOM – ZBLIŻENIA” w Jeleniej Górze,
  • Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA,
  • Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby – OKFA w Koninie,
  • Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO w Radomiu,
  • Solanin Film Festiwal w Nowej Soli,
  • WAMA Film Festival w Olsztynie,
  • CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych w Warszawie.