Jak co roku w Jury Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych na festiwalu CINEMAFORUM zasiądą uznane osobistości ze świata filmu. Każda z nich reprezentuje inną profesję filmową, co zapewnia odmienne spojrzenia na oceniane produkcje.
W konkursie międzynarodowym 21. edycji CINEMAFORUM zaprezentowanych zostanie dwadzieścia krótkich metraży z całego świata. Oceniać je będą aktorka Maria Dębska, scenarzysta Marcin Ciastoń, reżyserka castingu Paulina Krajnik oraz legendarny reżyser, scenarzysta i producent filmowy Janusz Zaorski. Poniżej prezentujemy sylwetki jurorów.
MARIA DĘBSKA
Aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa; pianistka. W ramach 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę w kategorii „Najlepsza główna rola kobieca” za kreację Kaliny Jędrusik, jaką stworzyła w filmie „Bo we mnie jest seks”. Kinowej publiczności znana jest także z filmów, takich jak „Zabawa, zabawa”, „Cicha noc”, „Moje córki krowy”, ,,Piłsudski” „Demon” czy „Czarny Mercedes”. Widzowie mogą podziwiać ją także na szklanym ekranie. Maria Dębska pojawiła się między innymi w serialach ,,Powrót”, „W rytmie serca”, „Kuchnia”, czy „Osaczony”.
Na deskach teatralnych zadebiutowała w Teatrze Studio w Warszawie, w spektaklu „Ripley pod ziemią” w reżyserii Radosława Rychcika. Obecnie można ją oglądać w Teatrze Polonia w sztuce ,,Mąż i żona” (reż. Krystyna Janda), „Och Teatrze” w sztuce „Coś tu nie gra” (reż. Krystyna Janda) oraz w spektaklu ,,Król” na podstawie powieści Szczepana Twardocha w Teatrze Polskim w Warszawie (reż. Monika Strzępka).
Poza zwycięstwem w Gdyni, na swoim koncie ma również nagrodę aktorską w ramach 26. Międzynarodowego Festiwalu Szkól Teatralnych w Brnie, Grand Prix za wybitną osobowość sceniczną na 34. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi i Złotą Maskę za najlepszy debiut aktorski.
MARCIN CIASTOŃ
Absolwent lingwistyki stosowanej i scenariopisarstwa. Zwycięzca nagrody za scenariusz filmu „Hiacynt” podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Współautor scenariusza do filmu „Detektyw Bruno” (wyróżnienie dla scenariusza w konkursie Script Pro, nagroda główna w konkursie Script Wars, Złote Lwiątka dla filmu podczas 47. FPFF w Gdyni). Scenarzysta filmu „Wyrwa” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza, który będzie miał premierę w 2023 roku. Obecnie w produkcji znajduje się współtworzony i pisany przez niego serial Canal+ „Strange Angels”.
PAULINA KRAJNIK
Reżyserka castingu z dziesięcioletnim doświadczeniem w zawodzie, która od lat współtworzy obsady filmów i seriali polskich oraz międzynarodowych. Współzałożycielka i członkini Zarządu Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Castingu. Członkini Casting Society of America.
W jej filmografii znajdują się produkcje cenione przez krytyków i nagradzane na festiwalach. Szczególne uznanie zdobyły współtworzone przez nią debiuty fabularne, takie jak „Dziewczyna z szafy” (reż. Bodo Kox), „Nina” (reż. Olga Chajdas), „Inni Ludzie” (reż. Aleksandra Terpińska), „Prime Time” (reż. Kuba Piątek) czy „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” (reż. Mateusz Rakowicz). Współpracowała także z Agnieszką Holland, Jerzym Skolimowskim, Kasią Adamik i Agnieszką Smoczyńską.
Jest laureatką Nagrody im. Weroniki Migoń dla Reżyserki najlepszej obsady filmowej w 2019 roku za film „Nina”. Od 2021 roku pracuje ze studentkami i studentami Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, prowadząc zajęcia fakultatywne “Przygotowanie do castingu”.
JANUSZ ZAORSKI – PRZEWODNICZĄCY JURY
Legendarny polski scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Doktor reżyserii i wykładowca akademicki. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jako reżyser debiutował w 1970 roku filmem „Na dobranoc”. Zrealizował kilkanaście filmów fabularnych, m.in. „Matka Królów” (1982, Srebrny Niedźwiedź – Berlin, Złote Lwy – Gdynia), „Jezioro Bodeńskie” (1985, Złoty Lampart – Locarno), „Piłkarski poker” (1988), „Szczęśliwego Nowego Jorku” (1997, nagroda za reżyserię na FPFF w Gdyni), „Syberiada Polska” (2013, Grand Prix na festiwalu w Seattle).
Na przestrzeni wielu lat kariery pełnił funkcję przewodniczącego Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, kierownika artystycznego Zespołu Filmowego „Dom”, prezesa Komitetu do Spraw Radia i Telewizji oraz przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zasiadał też Komitecie Kinematografii. Od 2013 roku Przewodniczący Rady Programowej Instytutu KOSMOPOLIS Fundacji Nauki, Kultury i Edukacji. Członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Zarządu Gildii Reżyserów Polskich.
W 2011 roku odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego.
Podczas CINEMAFORUM – 21. Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych powyższy skład jurorski przyzna nagrodę Grand Prix dla najlepszego filmu konkursowego. Jurorzy będą mieli także możliwość wręczenia nagród specjalnych i wyróżnień. Ich werdykt poznamy 6 listopada 2022 roku podczas uroczystej gali wieńczącej festiwal.
***
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerami programowymi imprezy są: Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, American Film Festival, British Council oraz Goethe-Institut.