Wśród 22 filmów krótkometrażowych znajdą się zarówno filmy z najodleglejszych zakątków świata, jak i obiecujące polskie produkcje zrealizowane przez młodych filmowców.
Filmy oceni Jury pod przewodnictwem reżysera, scenarzysty i producenta filmowego Janusza Zaorskiego.
Ponadto w Jury zasiądą:
– Anna Limbach-Uryn – producentka, Wiceprezes Kino Świat,
– Mateusz Pacewicz – reżyser i scenarzysta,
– Bartosz Kruhlik – reżyser i scenarzysta,
– Zofia Domalik – aktorka.
Tegoroczna edycja CINEMAFORUM odbędzie się online na platformie mojeekino.pl w dniach 4-8 listopada.
Poniżej biogramy członków Jury:
Janusz Zaorski
reżyser, scenarzysta, producent filmowy
Wykładowca akademicki. Doktor reżyserii. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jako reżyser debiutował w 1970 roku. W kilku filmach wystąpił również jako aktor. W roku 1987 został przewodniczącym Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a w roku 1988 kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego „Dom”. W latach 1987-1989 zasiadał w Komitecie Kinematografii, od 1991 do 1993 pełnił funkcję prezesa Komitetu do Spraw Radia i Telewizji, a od 1994 do 1995 przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zrealizował kilkanaście filmów fabularnych, m.in. „Matka Królów” (1982, Srebrny Niedźwiedź – Berlin, Złote Lwy – Gdynia). „Jezioro Bodeńskie” (1985, Złoty Lampart – Locarno). „Piłkarski poker” (1988), „Szczęśliwego Nowego Jorku” (1997, nagroda za reżyserię – Gdynia), „Syberiada Polska” (2013, Grand Prix na festiwalu w Seattle). W 2011 roku odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat nagrody „TeleSplendor” oraz Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego. Od 2013 r. Przewodniczący Rady Programowej Instytutu KOSMOPOLIS Fundacji Nauki, Kultury
i Edukacji.
Anna Limbach-Uryn
producentka, Wiceprezes Kino Świat
Od listopada 2019 roku Wiceprezes Kino Świat, wiodącego dystrybutora kinowego na rynku Polskim. Przez ostatnie 7 lat zarządzała kanałami Canal+ w Polsce produkując takie hity serialowe jak „Król” (2020), „Kruk. Szepty słychać po zmroku” (2018) czy „Belfer” (2016) oraz będąc koproducentem największych hitów filmowych ostatnich lat: „Boże Ciało” (2019), „Zimna Wojna” (2018), „Cicha Noc”(2017), „Wołyń” (2016). W latach 2010-2013 pracowała w platformie n (później nc+ i Canal+). Z mediami związana od 2003 roku. Jej pasją jest szycie, dekoracje wnętrz i pisanie „do szuflady”. Pochodzi z Wrocławia.
Mateusz Pacewicz
reżyser i scenarzysta
Urodził się w 1992 roku. Jeden z najmłodszych scenarzystów zaproszonych do Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Autor scenariusza „Bożego Ciała”, dzieła nominowanego w 2020 roku do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego, a także do „Sali samobójców. Hejtera”, najlepszego międzynarodowego filmu festiwalu Tribeca. Laureat wielu nagród indywidualnych, w tym Nagrody za najlepszy scenariusz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orła za najlepszy scenariusz i odkrycie roku. Koncentruje się na pisaniu scenariuszy, ale występuje również w roli reżysera i kreatywnego producenta przy polskich oraz amerykańskich produkcjach filmowych i serialowych.
Bartosz Kruhlik
reżyser i scenarzysta
Urodził się w 1985 roku. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego filmy były pokazywane setki razy na polskich i zagranicznych festiwalach. Najważniejsze selekcje: San Sebastian IFF, Tallinn BNFF, Karlove Wary IFF, Montreal WFF, Sarajevo FF, IDFA. W roku 2013 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych. Autor nagradzanych spotów społecznych. W 2019 roku, jego debiut fabularny „Supernova” otrzymał nagrodę za Najlepszy Debiut Reżyserski na 44. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. W wolnych chwilach zapalony szachista.
Zofia Domalik
aktorka
Absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2019). Laureatka nagrody w kategorii „Najlepszy debiut aktorski” na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za główną rolę w filmie „Wszystko dla mojej matki” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. W 2020 roku nagrodzona podwójnie na festiwalu OFF CAMERA w kategoriach „Najlepsza Aktorka” oraz „Rising Star” za film „Wszystko dla mojej matki”. Przygodę z filmem zaczęła główną rolą w filmie krótkometrażowym „Paryżanka” w reżyserii Stefana Łazarskiego. Zagrała główną rolę w filmie krótkometrażowym „Koniec widzenia” w reżyserii Grzegorza Mołdy. Film był nominowany do Złotej Palmy w kategorii „Najlepszy film krótkometrażowy” na Festiwalu Filmowym w Cannes. W teatrze możemy ja oglądać w spektaklu „8 kobiet” w Och Teatrze i w Teatrze Polskim w Warszawie w spektaklu „Dziady”.
***
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Partnerami programowymi imprezy są: Goethe-Institut w Warszawie, British Council, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, New Zealand Film Commission oraz Warszawska Szkoła Filmowa.
Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polish Society of Cinematographers, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, Platige Image oraz Panavision Poland.
Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „INTERFILMLAB 4.0” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizatorami przedsięwzięcia są: Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki Kultury i Edukacji we współpracy z Ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Łukasiewicz – IMBiGS oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.