Przejdź do treści

Janusz Zaorski wręczył nominacje nowym dyrektorom CINEMAFORUM!

Podczas uroczystości wręczenia odznaczeń Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 15-lecia działalności FILMFORUM, zostały wręczone oficjalne nominacje nowym dyrektorom festiwalu CINEMAFORUM. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych powstanie pod opieką dwóch doświadczonych managerów kultury.

Z rąk Janusza Zaorskiego – wieloletniego przewodniczącego jury i opiekuna artystycznego CINEMAFORUM oraz prof. Marcina Adamczaka – dyrektora festiwalu w latach 2015-2018, nominację dyrektorską odebrał Błażej Hrapkowicz – krytyk filmowy, kulturoznawca i dziennikarz, nagrodzony w 2014 roku Nagrodą im. Krzysztofa Mętraka, kilkukrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka filmowa”.

Dyrektorem organizacyjnym festiwalu został mianowany Piotr Simon, kulturoznawca i manager kultury, m.in. organizator festiwali: WAMA Film Festival i Kameralne Lato, od 2015 roku związany z CINEMAFORUM. Nowi dyrektorzy już pracują nad kolejną edycją festiwalu. Niebawem poznamy nową odsłonę 18. edycji CINEMAFORUM – Międzynarodowego Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, która odbędzie się w dniach 6-10 listopada 2019 r. w kinie KINOTEKA w Warszawie.

Poniżej prezentujemy sylwetki nowych Dyrektorów CINEMAFORUM:

Błażej Hrapkowicz – prezenter telewizyjny i radiowy, krytyk filmowy, konferansjer. Gospodarz programu “Kino Mówi” w Ale kino+. Prowadzi audycję “Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Współpracuje ze stacją Canal+ i wieloma festiwalami filmowymi. Publikował m.in. w “Kinie”, na portalach “dwutygodnik.com” i “filmweb.pl”. Współautor książek poświęconych twórczości Terry’ego Gilliama, Davida Cronenberga, Davida Lyncha i Kazimierza Kutza, a także anglojęzycznej publikacji dotyczącej kina Europy Środkowo-Wschodniej (“Eastern Promises”). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) i Koła Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Piotr Simon – Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalista w zakresie organizacji i produkcji wystaw, spektakli teatralnych, koncertów i podróży motywacyjnych. Producent kilku międzynarodowych projektów promujących polskie wzornictwo i modę na europejskich targach specjalistycznych. Brał udział w organizacji kilkunastu wystaw i konferencji z zakresu designu, realizowanych na rzecz instytucji samorządowych i sektora prywatnego. Był zaangażowany w organizację licznych wydarzeń kulturalnych, m.in. w ramach festiwali: Transatlantyk i Animator. Organizator spektakli, koncertów i konferencji produkowanych na zlecenie kontrahentów korporacyjnych. Współzałożyciel specjalistycznego biura podróży, w ramach którego zrealizował wyjazdy motywacyjne w kilkudziesięciu krajach świata. Od 2016 Kierownik Produkcji WAMA Film Festiwal w Olsztynie. Dyrektor Organizacyjny CINEMAFORUM – Międzynarodowego Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych w Warszawie. Członek Rady Programowej FILMFORUM.

***

CINEMAFORUM – 18. Międzynarodowe Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych potrwa od 6 do 10 listopada 2019 roku. Projekcje odbędą się w Kinotece w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

CINEMAFORUM jest finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerami programowymi festiwalu są: Goethe-Institut w Warszawie, British Council w Polsce, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawska Szkoła Filmowa oraz Austriackie Forum Kultury.

Organizatorem imprezy jest FILMFORUM.

CINEMAFORUM uzyskało znak jakości EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe przyznany na lata 2019-2020.