Przejdź do treści

CINEMAFORUM – 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych odbędzie się online

Sytuacja epidemiczna zmusiła organizatorów 19. Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych do zorganizowania tegorocznej edycji festiwalu w wersji online. Zapraszamy do zapoznania się z oświadczeniem Błażeja Hrapkowicza – Dyrektora CINEMAFORUM.

 

Szanowni Państwo,

miejsce festiwalu filmowego jest w kinie. Chociaż ta forma uczestnictwa w kulturze przeżywa obecnie głęboki kryzys, trudno jest zastąpić oferowane przez nią doznania. Publiczność festiwalowa to kinofile i kinofilki, dla których niezwykle istotne jest nie tylko wspólne obcowanie ze sztuką filmową, ale również spotkanie, wymiana idei i emocji, jedyna w swoim rodzaju energia, która w ten sposób powstaje. Oprócz wartości artystycznych i społecznych festiwale to także wymierne zyski ekonomiczne dla państwa, podmiotów prywatnych czy miast i regionów, w których się odbywają. Wbrew stereotypowemu postrzeganiu kultury jako siedliska oderwanych od rzeczywistości „pięknoduchów” trzeba wyraźnie powiedzieć, że jest ona po prostu opłacalna i są na to twarde dowody.

Jednocześnie w tych trudnych czasach ciąży na nas wszystkich odpowiedzialność stosowania się do przepisów sanitarnych, a przede wszystkim konieczność troski o wspólne bezpieczeństwo. Pragniemy też, aby najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata trafiły do jak najszerszego grona widzów i widzek. Festiwal po prostu musi się odbyć, a przy stale zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej i ciągłej aktualizacji wytycznych sanitarnych nie jesteśmy w stanie tego zagwarantować w formie stacjonarnej.

Dlatego podjęliśmy decyzję, że tegoroczna edycja CINEMAFORUM odbędzie się online na platformie mojeekino.pl w dniach 4-8 listopada 2020 r. Dostęp do filmów będzie wciąż darmowy, po uprzedniej rejestracji na wspomnianej platformie i uzyskaniu cyfrowej wejściówki. Wszelkie wydarzenia towarzyszące – np. dyskusje, spotkania branżowe, czy warsztaty – będzie można obejrzeć na naszych kanałach internetowych. Traktujemy to rozwiązanie wyłącznie jako tymczasową „protezę” na czas pandemii, ponieważ festiwal online na dłuższą metę mija się z celem, jest sprzeczny z fundamentalną ideą imprezy filmowej, jako wydarzenia bazującego przede wszystkim na kontakcie międzyludzkim.

Hasło CINEMAFORUM brzmi w tym roku „krótkie dystanse”. W czasach izolacji to właśnie kino pozwala nam na powrót zbliżyć się do siebie. Skrócić dystans.

Do zobaczenia!

 

Błażej Hrapkowicz

Dyrektor CINEMAFORUM – 19. Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych

 

****

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Stołecznego Warszawy. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Partnerami programowymi imprezy są: Goethe-Institut w Warszawie, British Council, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Warszawska Szkoła Filmowa.

Partnerami branżowymi Nagród im. Jana Machulskiego są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich ZASP, Polish Society of Cinematographers, Polskie Stowarzyszenie Montażystów PSM, Platige Image oraz Panavision Poland.

Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „INTERFILMLAB 4.0” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizatorami przedsięwzięcia są: Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki Kultury i Edukacji we współpracy z Ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Łukasiewicz – IMBiGS oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.