Pokaz Niezależnych Teledysków to wydarzenie promujące najciekawsze klipy ilustrujące utwory muzyczne w dowolnym gatunku, zawierające różne formy kreacji – fabularne, animowane, videoarty. W pokazie biorą udział zarówno profesjonalne produkcje filmowe, jak i teledyski offowe. Selekcjonerką i organizatorką pokazu jest producentka imprez kulturalnych i współzałożycielka Stowarzyszenia FILMFORUM – Marta Karnkowska.
[4672] – „[8]”, reż. Trzaskowski /Ostrowski
Teledysk wykonano z ok. 7500 zapałek, które zostały spalone, by stworzyć historie o upadku jednostek które dały się rozpalić słowami jednego przywódcy. Historie tą można czytać na wiele sposobów…religijna, polityczną, rewolucyjną, ale też jest to historia o upadku marzeń, tych najzwyklejszych, które kiedyś zostały rozpalone a teraz nic z nich nie zostaje.
ABERRACJA – „Śmierć, ale nie dziś”, reż. Pablosky
Klip promuje album “ZARAZA 20-22”
AMELIA LEWANDOWSKA – „A w niedzielę z porania”, reż. Amelia Lewandowska
Filmowa aranżacja polskiej pieśni ludowej powstałej w XVI wieku. Miniaturowa historia przedstawiająca losy kobiety, gdzie realizm spotyka się z symbolem.
ANA ANDRZEJEWSKA – „Haśka”, reż. Ola Hulbój
„Haśka” to pierwszy singiel zapowiadający debiutancką płytę Any Andrzejewskiej.
AUTOMATIC DREAMS – „Dream”, reż. Joanna Kucharska
Oniryczna opowieść science fiction o związkach, miłosnym podboju, kontroli i poczuciu wolności.
AWAKENESS – „Valley To Nowhere”, reż. Jakub Knapczyk
Statyczne i dynamiczne ujęcia grających muzyków przeplatają się również z pełnoekranowym ukazaniem wspomnianych fragmentów niemych (najczęściej horrorów). Amatorski Klub Filmowy “Chemik”, jeden z najdłużej działających AKF-ów w Polsce, został założony w 1963 roku przez Henryka Lehnerta.
BDL FEAT. DJ CUMZ – „Wybity”, reż. Paweł BDL Palewicz
„Wybity” jest inspirowany pojęciem wyrobionej tarczy szlifierskiej. Tarcza zużywająca się podczas pracy zaczyna “odbijać” szkło tworząc pęknięcia i szczerby – niszczy je. “Wybicie” tarczy słychać także poprzez rytmiczne uderzanie jej o materiał. Jest to metafora stanu umysłu po zdradzie, która dotknęła autora i wytrąciła z umysłowej równowagi. Dał on upust negatywnym emocjom miksując swoje dwie pasje, którymi zajmuje się na co dzień: rap i sztukę szkła.
BELMONDAWG – „P.S.W.I.S.” (DJ Eprom remix), reż. Julek Tałandziewicz
Emocjonalny obraz, który będąc w zgodzie z głęboką treścią oraz vibem’em utworu, unika niepotrzebnego patosu, bezkompromisowo bawiąc się konwencją przypisanej raperowi memiczności, nadając historii dodatkowy metapoziom. Teledysk zrealizowany w stylistyce, nawiązującej do stylu dokumentalnego; portretujący również miejsca i osoby bliskie artyście.
BOVSKA – „Wielka Cisza”, reż. Magdalena Zielińska
„Wielka Cisza” opowiada o nadziei, zwątpieniu, cierpieniu, wzlotach i upadkach, które towarzyszą kobiecie zmagającej się z marzeniem o macierzyństwie i niepłodnością. Po latach nieudanych prób leczenia in vitro, Bovska zdecydowała się podzielić z innymi kobietami swoim doświadczeniem i trudnymi emocjami. Chcemy przełamać ten owiany tabu temat oraz wesprzeć kobiety, które w tej drodze są niezwykle samotne i po cichu dźwigają ciężar leczenia. Temat ten jest wyjątkowo ważny szczególnie w czasach, kiedy kobiety na nowo muszą walczyć o swoje prawa reprodukcyjne.
DOROTA – „Ojciec”, reż. Aleksandra Terpińska, Wojciech Strzemiński
DOROTA przenosi nas do pełnego nostalgii i wrażliwości rodzinnego mieszkania. Tekst stanowi wyznanie córki żegnającej chorego ojca, a całość koresponduje w sposób wyjątkowy z atmosferą panującą w teledysku i prezentowanej relacji ojca z córką.
DOROTA – „Motyle”, reż. Aleksandra Terpińska
Mroczna historia pełna cielesności, byciu (tu i teraz), bezpretensjonalności. A przecież zarazem jest również produkcją minimalistyczną, stawiającą akcent na surrealistyczną narrację stworzoną przez autorkę tekstu. Artystka odpowiada również w tym wszystkim za koncepcję singla, a gościnnie pojawia się w nim również Białas.
DWAKA – „Wędrujmy”, reż. Mateusz Klimek
Nawiązujący do tekstu utworu teledysk opowiada historię o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, zarówno w kontekście emigracji, jak i odkrywania własnego powołania. Ukazuje ostatni moment wędrówki, w którym główny bohater, po długiej tułaczce dociera wreszcie do celu i osiąga spokój.
GLĄTWA – „Białe noce”, reż. Dawid Chrąchol
Utwór „Białe noce” już przy pierwszym odsłuchu skojarzył mi się z atmosferą grozy. Momentalnie również zobaczyłem przed oczami pasujące do niego sceny. Postanowiłem stworzyć teledysk moją ulubioną metodą – found-footage. Przy swoich projektach używam, odpowiednio modyfikując, materiałów filmowych dostępnych w domenie publicznej. W głównej mierze klip opiera się na filmowym horrorze „The Naked Witch” (1961), ale przy użyciu materiałów z innych produkcji, montażu i postprodukcji, zupełnie zmieniam historię opowiadaną pierwotnie przez film, nadając sukubicznego i kobiecego spojrzenia.
HEDGE. – „Halo Halo”, reż. Monika Olkiewicz
Artystyczno-wizualna wariacja z domieszką efektów specjalnych, zamknięta w teledysku z gatunku rap – to próba interpretacji piosenki „Halo Halo”, która ukazuje artystę w centrum uwagi i w nawiązaniu (niekiedy dosłownym) do słów ukrytych w muzycznym przekazie, prezentuje jego twórczy wszechświat i oddaje emocje, które towarzyszą mu w utworze.
HIOB DYLAN – „Nabita lufa”, reż. Kamil Wójcik
„Nabita lufa” to film rysunkowy animowany zrealizowany tradycyjną metodą poklatkową na tanim papierze przy użyciu tanich długopisów- jak bazgroły w starym szkolnym zeszycie. Pogniecionym i zapomnianym. Nikt go nie wyciągnął z plecaka od ostatnich wakacji sprzed lat. Aż do dzisiaj. Przeglądając jego kartki można znaleźć stare wyznania miłosne, ulotki antynarkotykowe, pokraczne rysunki na marginesach stron. Pośród tego wszystkiego jest coś jeszcze- stara szklana lufka. Nabita wyschniętymi wspomnieniami.
HIOB DYLAN – „Howdy Howdy”, reż. Szczepan Barański
Unikatowa w skali naszego kraju opowieść z happy endem. Wielowarstwowa, obfitująca w nawiązania do wielkich narko-narracji, brutalna, dosadna i wykręcona opowieść o tym, że marzenia się spełniają – trzeba tylko chcieć i być gotowym zabić. Gorzka opowieść doby późnego kapitalizmu o tym, że marzenia mają swoją cenę. Ty jesteś tylko paragonem. Albo kasą fiskalną. Albo czekiem. Albo… Co? Naprawdę zabawna rzecz. Zrobi ci dzień. Najśmieszniejsza rzecz od czasów „Cześć, Tereska”.
IGGY NOT POP I ANDRZEJEK – „SKPSP 2021”, reż. Andrzej Czarnecki, Igor Kawecki
„SKPSP 2021″ to nowa wersja piosenki z płyty „Powiedz mi coś więcej” Iggy’ego Not Popa i duetu Tap3s. Za nową aranżację odpowiada Andrzejek, czyli Andrzej Czarnecki (eks-Blisko). Wersja 2021 to połączenie rapu oraz new-wavowego brzmienia lat 80., zarejestrowane na charakterystycznych dla epoki syntezatorach, automatach perkusyjnych i gitarach. Oprócz muzyków, w obrazku wystąpił Tomasz Śliwa.
IKSY – „Pstro”, reż. Piotr Tokarz
Życie to cyrk. Relacje międzyludzkie przedstawione w konwencji trupy cyrkowej.
IZES – „Drop that bomb”, reż. Izabella Sawicka
„Drop that Bomb” to zapowiedź trzeciego albumu IZES. Jak powstał utwór? To było mniej więcej tak – czerwcowy słoneczny dzień i nagle wszystko wyślizguje się z rąk. To był ten moment. Początek końca świata, jaki do tej pory znałam.
JAN-RAPOWANIE, MISIA FURTAK – „Anioły”, reż. Filip Skrońc
Trzeci singiel z albumu Jana-rapowanie przynosi nam jeden z najbardziej osobistych numerów na płycie. W utworze, „Anioły”, raper zwraca się do swojego brata, a dodatkową ciekawostką jest klip z udziałem Ally’ego Saidi, bohatera reportażu Filipa Skrońca, pt. „Nie róbcie mu krzywdy”, w którym autor pochylił się, m.in. nad tematem traktowania albinosów w Tanzanii. Finalnym efektem jest podróż artysty do Tanzanii, gdzie o toczy się akcja produkcji, której bohaterami są Asisa Abdallah i Ally Saidi.
KOLABORANCI & KARLOS NAGASAKI – „Living in the Ice Age”, reż. Jarek Kupść
Cover utworu grupy Warsaw (później Joy Division). Powstał w 2016 roku w polskiej wersji językowej, 2022 roku doczekał się nowej ścieżki wokalnej z oryginalnym tekstem w gościnnym wykonaniu Karlosa Nagasaki. Ukończenie nagrania i teledysku zbiegło się z chwilą eskalacji rosyjskich działań militarnych na granicy z Ukrainą i miał premierę 24 lutego 2022.
METKO PROJECT – „Where Have You Been”, reż. Wojciech Kaczor
Pojawia się pytanie: GDZIE BYŁEŚ !!! kiedy to wszystko się działo, GDZIE JESTEŚ !!! kiedy to znowu się dzieje. Ponownie udajesz , że NIC SIĘ NIE STAŁO? Teledysk zespołu Metko Project: „Where Have You Been” to szokujący, niepoprawny politycznie, edukacyjny dokument muzyczny, nawiązujący do wydarzeń z ubiegłego wieku w kontekście teraźniejszości – zwraca uwagę na (potocznie nazywając) coverowanie przeszłości w jej najokrutniejszej odsłonie. „Where Have You Been” to ALARM i swego rodzaju protest przeciwko coraz bardziej urzeczywistniającej się powtórce z historii.
MISIA FURTAK – „Na to co mówisz zważ”, reż. Marcin Kluczykowski
Długo dzwoniła mi w uszach ta wypowiedź [chodzi o słowa ministra Czarnka]. Jak bardzo trzeba nie rozumieć problemów związanych z zaburzeniami żywienia, aby coś takiego powiedzieć? Kultura celebrity powoduje, że odchudzają się kilkuletnie dziewczynki. A w dalszym życiu czeka je pogoń za „idealną sylwetką”, przez co cierpienie i strach wcale nie znikają. Gratuluję panu ministrowi kolejnej posady, ale może najpierw lepiej byłoby nauczyć się dobrze wykonywać tę pierwszą. A Was i siebie samą, bo zmagam się z tym od wielu lat, zachęcam, żeby pokochać swój brzuch. I swoje wszystko. ❤
PROFESOR SMOK X KAZET FT. SŁOŃ, SARIUS – „Król Smok”, reż. Piotr Karolczak
Klip opowiada o autodestrukcji. Posiada dwie osie. Jedna to kreacyjne kadry o horrorowej stylistyce pokazujące raperów, a druga to fabuła opowiadająca historię kobiety doprowadzającej się do destrukcji.
SOMETHING STRANGE IN YOUR EYES – „Слава Україні!”, reż. Monika Grzybowska
„Słońce,
nad Ukrainą wschodzi nowy dzień,
ułamki świata lecą w dół,
a ja jestem tu…”
SUBOTIC – „Still Alive”, reż. Monika Grzybowska
„Still Alive” – rockowy numer z antywojennym przekazem: „If we start to scream, we will safe their world”. Poznajcie historię Hany!
WITAM – „Słaby Ja”, reż. Michał Mieszczyk
„Słaby Ja” to portret współczesnego świata, którym rządzą dwie potężne siły: destrukcja wynikająca z potrzeby przeżywania ekstremalnych doznań oraz poczucie winy za ich konsekwencje. Teledysk opowiada o żywiołach. Człowiek i planeta są jednym organizmem. Człowiek jest żywiołem, żywioły są człowiekiem. Poprzez symboliczne przedstawienie bezlitosnych sił przyrody i słabości człowieka opowiadam o ich wzajemnym wpływie na siebie. Nie jest to protest ekologiczny ani antywojenny, ale obustronne wyznanie winy.
ZAZULA – „Doliny”, reż. Marek Sobkiewicz-Hirsch
Teledysk opowiada historię pewnego rozstania, które mogłoby być każdym rozstaniem i żadnym zarazem. Chcieliśmy opowiedzieć o emocjach które towarzyszą tym momentom w życiu człowieka.
oraz
KTO BOGATEMU ZABRONI – „Cały świat był na tak”, reż. Marta Karnkowska, Krzysztof Karnkowski
W pewnym momencie życia człowiek dochodzi do momentu, gdy nie da się już tak po prostu poszlajać z kolegą po peronach i bezdrożach bez żadnego pretekstu. Pretekstem może być zrobienie flaszki albo… kręcenie teledysku. W tym układzie trudno o przesadny entuzjazm. (KK)
W obrazie, jak zazwyczaj, wracam do lat dziewięćdziesiątych, kiedy to z kolegami robiłam amatorskie filmy bez żadnego ważnego przesłania. (MK)