>>> VIS. Vienna Independent Shorts

Retrospektywa
Piątek, 9 listopada 2018, 15.00 – 16.30, Kino KINOTEKA (pl. Defilad 1) sala nr 4

W ramach współpracy z VIS Vienna Independent Shorts CINEMAFORUM pokaże retrospektywę składającą się z najlepszych austriackich filmów krótkometrażowych szesnastej edycji wiodącego festiwalu odbywającego się w Wiedniu. Kinematografia kraju położonego nad Dunajem diagnozuje kondycję ludzką oraz zagląda do piwnic. Charakterystyczna problematyka pojawia się również w intrygujących i zdobywających nagrody na całym świecie krótkich metrażach.

OPERATION JANE WALK
reż. / dir.: Leonhard Müllner, Robin Klengel
17’ / Austria 2017

Zwiedzanie miasta jako gra komputerowa: Uzbrojona grupa zadaniowa jest prowadzona przez postapokaliptyczny Nowy Jork w grze typu multiplayer. „Operation Jane Walk” to gra online, która nie tyle polega na strzelaniu, co na historii urbanistyki i architektury Wielkiego Jabłka. Nawet okazjonalne błyski pocisków nie mogą powstrzymać tej wysoce edukacyjnej wycieczki.

ANIMATEUR
reż. / dir.: Alexander Gratzer
4’ / Austria 2017

Para pustelników na pustyni. Mężczyzna tańczy z wdziękiem na skraju pustego basenu. Analiza kryzysu psychologicznego, wyrażonego przez Alexandra Gratzera w minimalistycznej, ożywionej ołówkiem animacji z dziwacznym dialogiem, w którym pojawiają się pytania o życie i animację.

MORSEN – FEDERSPIEL (v17)
reż. / dir.: Simon Spitzer, Jessyca R. R. Hauser
6’ / Austria 2017

Dziewczęcy zespół lacrosse na treningu. Boisko sportowe staje się polem napięć, gdzie zespół i rywalizacja się przeplatają. Zderzenia ciał, wymiany spojrzeń, wykonywanie poleceń i groźne gesty. Plucie, pocenie i przepychanie się. W towarzystwie mosiężnej kapeli Federspiel, uchwyconej w zwolnionym tempie, widz może dogłębnie poznać grę energetycznego (dźwiękowego) ciała.

EXCUSE ME, I’M LOOKING FOR THE PING-PONG ROOM AND MY GIRLFRIEND
reż. / dir.: Bernhard Wenger
23’ / Dania, Szwecja, Austria 2018

Spa w górach. Po kłótni, dziewczyna wychodzi z pokoju i znika bez śladu. Aronowi odbiera mowę. Spędza czas na basenie, zaprzyjaźnia się z innymi gośćmi i pyta o swoją dziewczynę w recepcji. Subtelny humor i imponujące zdjęcia towarzyszą Aronowi w początkach nowego
rozdziału życia. Film, którego tytuł mówi sam za siebie!

DOPPELGÄNGER
reż. / dir.: Michaela Taschek
20’ / Austria 2017

Korzystając ze zdjęć z rodzinnego archiwum, Michaela Taschek śledzi życie ojca, który niespodziewanie zmarł. Na zdjęciach wraca do życia, żeni się, zakłada rodzinę, buduje dom. Eseistyczne, głęboko osobiste poszukiwanie wskazówek – piękne i poruszające.

>>> RETROSPEKTYWY