>>> NAGRODY IM. J. MACHULSKIEGO

Tekst alternatywnyANNA WRÓBLEWSKA
wykładowca akademicki, publicystka, dziennikarka, menedżer kultury

Doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego i w Szkole Filmowej w Łodzi; specjalizuje się w tematyce ekonomii kultury i organizacji branży filmowej, animacji i filmu dla dzieci. Była rzeczniczka prasowa Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, obecnie rzeczniczka prasowa Festiwalu Filmowego w Gdyni. Autorka książek (m.in. “Rynek filmowy w Polsce”, współaut. “Polski film dla dzieci i młodzieży”) i artykułów w prasie branżowej, laureatka nagród ministra kultury, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

 

Tekst alternatywnyKUBA ARMATA
dziennikarz filmowy

Absolwent filmoznawstwa na UJ i Wydziału Produkcji w PWSFTviT. Stale współpracuje z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, „Magazynem Filmowym”, „Aktivistem”. Publikuje także na łamach „Kina” oraz Wirtualnej Polski. Regularnie obsługuje najważniejsze festiwale filmowe m.in. w Cannes, Berlinie czy Wenecji. Autor wielu wywiadów z ludźmi kina, m.in. z Davidem Lynchem, Darrenem Aronofskym, Jerry’m Schatzbergiem, Toddem Haynesem, Haskellem Wexlerem czy Albertem Mayslesem. Programer festiwalu Netia Off Camera. Współpracuje także z Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia.

 

 

 

Tekst alternatywnyRAFAŁ LISTOPAD
montażysta filmowy

Absolwent PWSFTviT. Jest autorem montażu wielu filmów fabularnych, dokumentalnych oraz produkcji Teatru Telewizji, współpracował m.in. z Juliuszem Machulskim (“Ambassada”, “Volta”), Andrzejem Wajdą (“Katyń”), Krzysztofem Warlikowskim (“Apollonia”), Grzegorzem Jarzyną (“Między nami dobrze jest”), Antonim Krauzem (“Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”), Filipem Marczewskim (“Bez wstydu”), Michałem Kwiecińskim (“Statyści”), Marcelem Łozińskim (“Poste restante”) i wieloma innymi. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Montażystów (PSM), członkiem Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) oraz OFFowej Akademii Filmowej, wykładowcą w PWSFTviT w Łodzi. Dwukrotny laureat nagrody im. Jana Machulskiego, w kategorii montaż za film “Trójka do wzięcia” (2008) oraz za całokształt działań na rzecz Polskiego Kina Niezależnego (2015).

 

Tekst alternatywnyMICHAŁ MARCZAK
reżyser, scenarzysta i operator filmowy

Za swój ostatni film, “Wszystkie nieprzespane noce”, który miał premierę na Sundance w 2016 roku, Michał Marczak otrzymał na tym festiwalu nagrodę dla najlepszego reżysera. Film otrzymał także nagrodę publiczności na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz był prezentowany w konkursie głównym na Festiwalu w Gdyni.
Poprzedni film Michała Marczaka „Fuck the Forest” miał premierę na festiwalach: SXSW w Austin i w Rotterdamie. Był wybrany przez magazyn “Dazed and Confused” jako jeden z dziesięciu najbardziej innowacyjnych dokumentów ostatnich lat. Dystrybuowany w wielu krajach, według Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej był najczęściej wyświetlanym za granicą polskim dokumentem w 2013 roku.
Ostatnio wyreżyserował i był współautorem zdjęć do teledysku Marka Pritcharda i Thoma Yorka „Beautiful people” oraz reżyserem krótkiego wideoklipu dla Radiohead do utworu “Identikit”. Dwukrotnie nominowany do Złotej Żaby na festiwalu autorów zdjęć filmowych Camerimage.

 

Tekst alternatywnyWOJCIECH SOLARZ
aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, reżyser filmów niezależnych

Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Kursu Fabularnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zagrał wiele ról teatralnych na deskach warszawskich teatrów: Narodowego, Ateneum, Studio, Dramatycznego, Na Woli, Montownia, Laboratorium Dramatu oraz liczne role filmowe. Autor filmów niezależnych: „Tajemnica Alberta” i „Norbert, Juras i Syn”. Laureat Nagrody im. Jana Machulskiego za rolę w filmie „Odwyk” w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego. Od 2010 roku współtworzy grupę kabaretową „Kabaret na Koniec Świata”.