>>> o festiwalu

Przyglądając się tegorocznemu programowi CINEMAFORUM myślę o dwóch pisarzach, którzy zmarli setki lat przed powstaniem kina. Bohater dramatu pierwszego z nich mówił: zamknięty w skorupce orzecha, jeszcze czułbym się władcą nieskończonych przestrzeni. W programie znalazły się filmy, które niezależnie od tego, iż są krótkie, tworzą sugestywne, wciągające, zapadające w pamięć i kompletne filmowe światy, prawdziwe nieskończone przestrzenie zamknięte w krótkiej formie niczym w „łupinie orzecha”.

W dramacie drugiego z nich czytamy z kolei, iż …snem życie jest całe i nawet sny tylko snem!  Hasłem tegorocznej edycji CINEMAFORUM są Krótkie sny. Festiwalowe filmy niczym dobre sny przynoszą oderwanie od rutyny codzienności, odpoczynek i wytchnienie. Co więcej, są one, podobnie jak sny, ulotne: reguły dystrybucji krótkiego metrażu sprawiają, że większości z nich, mimo iż to najlepsze tytuły mijającego sezonu, nie sposób będzie zobaczyć gdziekolwiek poza festiwalem.

W międzynarodowym konkursie głównym CINEMAFORUM zaprezentujemy 27 filmów z 21 krajów, z czego zdecydowana większość będzie pokazywana w Polsce premierowo. Znajdziemy pośród nich najlepsze filmy krótkometrażowe z całego świata, tytuły prezentowane i nagradzane na wiodących zagranicznych imprezach (m.in. Cannes, Berlin, Wenecja, Toronto, Sundance, Annecy, Clermont-Ferrand czy Oberhausen), a festiwalowe dni w Kinotece dadzą unikalną szansę obejrzenia ich w Warszawie.

W tym roku zaplanowaliśmy też osobną sekcję specjalną zatytułowaną „Czyste obrazy”. Znalazły się w niej filmy oryginalne i osobliwe, o intrygującej formie, opowiadane przede wszystkim obrazem (stąd jej tytuł), rzadko, jeśli w ogóle, posiłkujące się dialogiem. Udowadniają one jak wiele powiedzieć można w krótkim filmie za pomocą samych angażujących obrazów i dźwięku oraz jak intrygujące filmowe uniwersa za pomocą tych środków wykreować.

W programie znalazły się też branżowe warsztaty i wykłady z cyklu INTERFILMLAB. Gościem specjalnym festiwalu będzie brytyjska producentka Mia Bays, która przeprowadzi warsztaty z mikrobudżetowania projektów filmowych. Tradycyjnie już nie zabraknie pokazu filmów nominowanych do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego oraz gratki dla wielbicieli filmowych szaleństw przypominających złote czasy wypożyczalni kaset wideo w postaci dwóch wyjątkowych seansów przygotowanych przez trójmiejską grupę VHS Hell.

Zapraszamy na listopadowe krótkie sny w Kinotece i kinie Jack’s na Brackiej, zachęcamy do delektowania się światami zamkniętymi „w łupinie orzecha” i wspólnego śnienia filmów. Coż innego nam pozostaje, jeśli życie jest snem?

Marcin Adamczak
dyrektor CINEMAFORUM