>>> Krótkie, ale w cenie
[debata CINEMAFORUM]
Kto, po co i dla kogo tworzy krótkometrażowe filmy? Jaka jest rola reżysera, producenta, dystrybutora i agenta? Jak dotrzeć z krótkim filmem do widza? Czy krótki metraż to jedynie zabawa czy poważny wstęp do kariery?
Debata „Krótkie, ale w cenie” zainicjuje dyskusję próbującą odpowiedzieć na pytanie kogo i dlaczego interesują krótkometrażowe filmy. Problem omówimy na wybranych przykładach uwzględniając perspektywę Stanów Zjednoczonych, Europy i Polski.
W debacie wezmą udział:
Zofia Horszczaruk (specjalista ds. sprzedaży filmów krótkometrażowych), Paweł Wieszczeciński (założyciel, dyrektor programowy Kinoscope.org), dr Kuba Mikurda (krytyk, tłumacz, redaktor, teoretyk filmu) Jordan Mattos (dyrektor ds. dystrybucji Kinoscope.org). Debatę poprowadzi Marcin Radomski (dziennikarz filmowy, koordynator programowy CINEMAFORUM).
Dołącz do wydarzenia na Facebooku!
ZOFIA HORSZCZARUK specjalista ds. sprzedaży filmów krótkometrażowych
W branży filmowej od 2011 roku. Posiada kilkuletnie doświadczenie z zakresu sprzedaży filmów krótkometrażowych na terenie całego świata. Podczas ostatnich dwóch lat pracowała na stanowisku specjalisty ds. zakupu i sprzedaży filmu w agencji New Europe Film Sales, firmy będącej międzynarodowym agentem z siedzibą w Polsce. NEFS specjalizuje się w sprzedaży filmów zarówno długo jak i krótkometrażowych – na obu polach odnosi znaczące sukcesy, do których można zaliczyć choćby nagrody zdobyte na festiwalach w Cannes i Berlinie, a także nominację i sześć „krótkich list” do Oskarów. Zofia posiada również doświadczenie z zakresu digitalizacji i promocji filmów archiwalnych nabyte podczas pracy w Repozytorium Cyfrowym Filmoteki Narodowej. Jest absolwentką Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Zarządzania Kulturą i Mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim.
PAWEŁ WIESZCZECIŃSKI założyciel, dyrektor programowy Kinoscope.org
Producent, krytyk filmowy, programer. Od 11 lat poszukuje w Nowym Jorku oryginalnych talentów filmowych. Współpracuje z Film Society of Lincoln Center, New Directors/New Films – MoMA, IndieWire oraz wieloma międzynarodowymi festiwalami. Obecnie rozwija projekt Kinoscope.org. Absolwent The New School University, gdzie obecnie prowadzi cykl spotkań filmowych.
dr KUBA MIKURDA krytyk, tłumacz, redaktor, teoretyk filmu
Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi. Autor monografii “Nie-całość. Zizek, Dolar, Zupancic”. Zredagował m.in. książki poświęcone twórczości Terry’ego Gilliama, Braci Quay (z Adrianą Prodeus), Waleriana Borowczyka (z Michałem Oleszczykiem i Kamilą Kuc) i surrealizmowi w kinie polskim (z Kamilą Wielebską). Pięciokrotnie nominowany do nagrody PISF w kategoriach książka o filmie oraz audycja radiowa/program telewizyjny. Pięciokrotnie nominowany do nagrody PISF w kategoriach książka o filmie oraz audycja radiowa/program telewizyjny. Współzałożyciel think-tanku “Restart”. Dwukrotny prezes Stowarzyszenia Film 1,2. Współpracował między innymi z Canal+, Katedrą Kultury Współczesnej (IK UJ), MFF T-Mobile Nowe Horyzonty i Krytyką Polityczną. Przełożył “Realne spojrzenie. Teoria kina po Lacanie” Todda McGowana i fragmenty “Lacrimae rerum. Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch” Slavoja Žižka.
JORDAN MATTOS dyrektor ds. dystrybucji Kinoscope.org
Posiada 5 letnie doświadczenie w zarządzaniu i sprzedaży praw oraz licencji filmowych. Tworzy strategię dystrybucji dla niszowych, artystycznych filmów oraz buduje relacje z partnerami. Zajmował się dystrybują 50 międzynarodowych, nagradzanych na całym świecie filmów w Stanach Zjednoczonych współpracując m.in. z Chiemi Karasawa, Leah Meyerhoff, Noaz Deshe, Miguel Llanso and Daniel Hoesl. Jordan Mattos zaprojektował statuetkę nagrody Cinema Eye Honors Awards. Absolwent filmoznawstwa i produkcji filmowej New York University.
Po debacie zaprezentujemy wyjątkowe (premierowo w Polsce) filmy krótkometrażowe, wybrane przez Pawła Wieszczecińskiego (Kinoscope.org).
„THE GIRL WHO DANCED WITH THE DEVIL”
João Paulo, Miranda Maria / Brazylia 2016 / 15 min.
W konserwatywnej i przestrzegającej religijne rytuały społeczności dziewczyna próbuje odnaleźć swój raj na ziemi.
Specjalne wyróżnienie MFF w Cannes
„I REMEMBER NOTHING”
Zia Anger / USA 2015 / 23 min.
Joan nie wie, że ma padaczkę. Kolejna nudna noc, podczas której spotyka dwóch nieznajomych grających w softball, odmienia jego życie.
Film prezentowany na festiwalach: New Directors/New Films w Nowym Jorku oraz MFF w Locarno.
„NUEVA VIDA”
Kiro Russo / Argentyna 2016 / 12 min.
Tajemnica, strach i marzenia o nowym życiu.
Specjalne wyróżnienie MFF w Locarno
„MONODOPERA”
Loukianos Moshonas / Francja, Grecja 2016 / 26 min.
Na dolnym parterze, jak każdego sezonu, Albańczyk i Grek zajmują się remontem mieszkania. Wyżej, na dachu odbywają z przyjaciółmi nocne rozmowy o świecie.
Film prezentowany na MFF w Locarno
„LAMPEDUSA”
Philip Cartelli, Mariangela Ciccarello / Włochy, Francja, USA 2015 / 14 min.
„Lampedusa” składa się z przeplatających się opowieści z teraźniejszości i przeszłości.
Film prezentowany na MFF w Locarno i MFF w Torino.
DEBATA “KRÓTKIE, ALE W CENIE” >>> 10.11. / 21:00 / KINOTEKA
Kinoscope.org
Kinoscope powstał w 2012 roku w New School University w Nowym Jorku jako projekt prezentujący filmy uznanych, jak i początkujących filmowców. Obecnie to niezależna platforma internetowa gromadząca krótkometrażowe filmy, publikująca artykuły, firma dystrybucyjna, jednym słowem wirtualna „wystawa” mająca na celu zainteresować szeroką grupę odbiorców,miłośników sztuki filmowej.