>>> KONKURS GŁÓWNY 2017

>>> JURY

Filmy w Międzynarodowym Konkursie Głównym CINEMAFORUM 2017 oceni jury w składzie: Janusz Zaorski (przewodniczący jury, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, w swej bogatej karierze nagrodzony m. in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie za „Matkę Królów”, Grand Prix w Locarno za „Jezioro Bodeńskie” oraz Srebrnym Lampartem i nagrodą FIPRESCI w Locarno za „Pokój z widokiem na morze”), Zofia Wichłacz (aktorka znana m. in. z ról w takich filmach jak „Miasto 44”, „Powidoki”, „Pokot”, „Amok” i „Zgoda”, nagrodzona laurem Shooting Star dla najbardziej obiecującej młodej aktorki europejskiej na tegorocznym MFF w Berlinie), Michał Oleszczyk (krytyk filmowy i wykładowca akademicki, laureat Konkursu im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych, w latach 2014-2016 dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni), Paweł Maślona (reżyser, autor m. in. nagrodzonej w 2014 roku na CINEMAFORUM krótkometrażowej „Magmy” oraz tegorocznego błyskotliwego debiutu pełnometrażowego – „Ataku paniki”) i Mariusz Włodarski (producent, mający w zawodowym dorobku m. in. takie filmy jak „Intruz” Magnusa von Horna oraz „21 x Nowy Jork” Piotra Stasika).

mach_bigJanusz Zaorski

Przewodniczący Jury

scenarzysta, reżyser i producent filmowy

Wykładowca akademicki. Doktor sztuki filmowej. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jako reżyser debiutował w 1970 roku. W kilku filmach wystąpił również jako aktor. W roku 1987 został przewodniczącym Polskiej Federacji Dysku – syjnych Klubów Filmowych, a w roku 1988 kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego „Dom”. W latach 1987-1989 zasiadał w Komitecie Kinematografii, od 1991 do 1993 pełnił funkcję prezesa Komitetu do Spraw Radia i Telewizji, a od 1994 do 1995 przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zrealizował kilkanaście filmów fabularnych, m.in. „Matka Królów” (1982, Srebrny Niedźwiedź – Berlin, Złote Lwy – Gdynia). „Jezioro Bodeńskie” (1985, Złoty Lampart – Locarno). „Piłkarski poker” (1988), „Szczęśliwego Nowego Jorku” (1997, nagroda za reżyserię – Gdynia), „Syberiada Polska” (2013, Grand Prix na festiwalu w Seattle). W 2011 roku odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat nagrody „TeleSplendor” oraz Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego. Od 2013 r. Przewodniczący Rady Programowej Instytutu KOSMOPOLIS Fundacji Nauki, Kultury i Edukacji.

mach_bigZofia Wichłacz

aktorka filmowa i teatralna

Urodziła się w 1995 roku w Warszawie. Debiutowała w 2013 roku rolą Anieli Dulskiej w spektaklu Teatru Telewizji „Moralność pani Dulskiej” w reżyserii Marcina Wrony. Za tę rolę otrzymała wyróżnienie aktorskie na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. W kolejnym roku zagrała jedną z głównych ról w filmie „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Za kreację sanitariuszki „Biedronki” otrzymała Orła w kategorii Odkrycie roku, nominację do Orła za główną rolę kobiecą oraz nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej na 39. FPFF w Gdyni. W tym samym roku wcieliła się również w rolę Hanny Karskiej w serialu „Lekarze” Bartosza Konopki i Filipa Zylbera. W 2016 roku zagrała w filmach: „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego oraz „Pokot” Agnieszki Holland. W marcu odbyła się premiera filmu „Amok” w reżyserii Kasi Adamik, w którym Wichłacz występuje w jednej z głównych ról – Zofii Bali. Zofia Wichłacz odebrała podczas MFF w Berlinie prestiżowe wyróżnienie Shooting Star 2017, czyli nagrodę dla najzdolniejszej europejskiej aktorki. „Ma w sobie taką siłę, która pozostaje w naszych oczach długo po zakończeniu seansu. Nie tylko chcemy, ale musimy oglądać ją w przyszłości” – napisali jurorzy. Obecnie aktorkę możemy podziwiać w drugim sezonie serialu “Belfer” emitowanym w Canal +.

(foto_©Ralf Uhler_Europeen_Film_Promoction)

mach_bigMichał Oleszczyk

filmoznawca, krytyk filmowy, tłumacz

Urodzony w 1982 roku. Adiunkt na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2013-16 dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. Publikował czasopismach, jak “Kino”, “Tygodnik Powszechny”, “Przekrój”, “Dwutygodnik”, “Fandor” i “RogerEbert.com”, jest też stałym współpracownikiem Filmwebu. Autor monografii Gorycz wygnania. Kino Terence’a Daviesa (2008) oraz – wespół z Kubą Mikurdą – wywiadów-rzek z Guyem Maddinem oraz Braćmi Quay.

mach_bigPaweł Maślona

reżyser i scenarzysta

Finalista II edycji „Talentów Trójki” w kategorii Film. Ukończył studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego im. Krzysztofa Kieślowskiego. Jego film dyplomowy „Magma” zdobył główną nagrodę za najlepszy krótki metraż na Palm Springs ShortFest oraz główną nagrodę w Konkursie Młodego Kina podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wcześniejszy film „Zaćmienie” zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię na Shanghai International Film Festival, a „Tylko dla Obłąkanych” wygrał The Young Talent Award at The International Festival of Film Schools in Munich. Paweł jest także współscenarzystą głośnego filmu Marcina Wrony pt. „Demon”. Właśnie zakończył pracę nad „Atakiem paniki”, który jest jego pełnometrażowym debiutem reżyserskim.

mach_bigMariusz Włodarski

producent filmowy

Urodził się w 1980 roku. W 2005 roku ukończył Wydział Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim pisząc prace magisterska o zastosowaniu elementów marketingu w dystrybucji kinowej w Polsce. Następnie ukończył studia podyplomowe na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej w PWSFTviT w Łodzi. Pracował dla jednego z największych studiów produkcyjnych w Polsce – Opus Film. W 2010 roku założył wraz z trójką przyjaciół własną firmę – Lava Films, poprzez którą wyprodukował film dyplomowy Magnusa von Horn, pt. „Bez Śniegu“. Mariusz doszkalał się na kursie dla producentów europejskich EAVE, warsztatach Passion to Market oraz EKRAN, rozwijając w nich debiut fabularny Magnusa von Horn pt. „Intruz“ mający swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2015, podczas którego Mariusz był uczestnikiem prestiżowego programu Producers on the Move. Mariusz aktualnie jest również wykładowcą na Wydziale Reżyserii oraz Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej w PWSFTviT w Łodzi.