>>> JURY 2016

>>> JURY

Tekst alternatywnyJANUSZ ZAORSKI scenarzysta, reżyser i producent filmowy

Wykładowca akademicki. Doktor sztuki filmowej. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jako reżyser debiutował w 1970 r. W około dziesięciu filmach wystąpił również jako aktor. W roku 1987 został przewodniczącym Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a w roku 1988 kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego “Dom”. W latach 1987-1989 zasiadał w Komitecie Kinematografii, od 1991 do 1993 pełnił funkcję prezesa Komitetu do Spraw Radia i Telewizji, a od 1994 do 1995 przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zrealizował kilkanaście filmów fabularnych m.in. “Matka Królów” (1982, Srebrny Niedźwiedź – Berlin, Złote Lwy – Gdynia), „Jezioro Bodeńskie” (1985, Złoty Lampart – Locarno), “Piłkarski poker” (1988), “Szczęśliwego Nowego Jorku” (1997, nagroda za reżyserię – Gdynia), “Syberiada Polska” (2013, Grand Prix na festiwalu w Seattle).

W 2011 roku odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat nagrody “TeleSplendor” oraz Nagrody im. Jana Machulskiego za całokształt działań na rzecz polskiego kina niezależnego.

 

Tekst alternatywnyMARTA NIERADKIEWICZ aktorka

Urodziła się w 1983 roku. Ukończyła PWSFTviT w Łodzi. Za rolę Sylwii w filmie Tomasza Wasilewskiego „Płynące wieżowce” otrzymała nagrodę za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2013 roku.

Była aktorką w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (2008-2012), Teatrze Dramatycznym w Opolu (2012-2013). Od 2013 w zespole Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

Zagrała Manię w „Kamperze” Łukasza Grzegorzka. Film miał premierę na MFF w Karlowych Warach. W „Zjednoczonych stanach miłości” Tomasza Wasilewskiego wcieliła się w postać Marzeny. Film miał premierę na MFF w Berlinie.

W 2014 roku zagrała w teledysku do piosenki Dawida Podsiały „No”.

 

Tekst alternatywny

ROBERT BOLESTO scenarzysta, dramaturg

Urodzony w 1977 roku. Na swoim koncie ma autorstwo sztuk teatralnych oraz adaptację tekstów prozatorskich na język sceny. Razem z Krzysztofem Skoniecznym jest autorem scenariusza do głośnego filmu „Hardkor Disko”. Napisał scenariusz do filmu Agnieszki Smoczyńskiej „Córki Dancingu”, za który był nominowany do nagrody SCRIPT PRO. Autor scenariusza do nagrodzonej Złotymi Lwami na FF w Gdyni „Ostatniej Rodziny” Jana P. Matuszyńskiego.

fot. Hubert Komerski

 

 

 

Tekst alternatywnyMICHAŁ OLESZCZYK filmoznawca, krytyk filmowy, tłumacz

Urodzony w 1982 roku. Adiunkt na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni. Publikował czasopismach, jak “Kino”, “Tygodnik Powszechny”, “Przekrój”, “Dwutygodnik”, “Fandor” i “RogerEbert.com”, jest też stałym współpracownikiem Filmwebu. Autor monografii Gorycz wygnania. Kino Terence’a Daviesa (2008) oraz – wespół z Kubą Mikurdą – wywiadów-rzek z Guyem Maddinem oraz Braćmi Quay.

 

 

 

 

Tekst alternatywnyADRIAN PANEK reżyser

Adrian Panek jest absolwentem reżyserii WRiTV Katowice i Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy. Twórca filmów fabularnych, seriali, scenariuszy, teledysków i reklam. Zadebiutował wielokrotnie nagradzanym filmem o Jakubie Franku „Daas”. Obecnie pracuje nad kolejnym filmem pt. „Wilkołak”.