>>> HISTORIA FESTIWALU

15 lat CINEMAFORUM – Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych

FESTIWAL NA LITERĘ „O”

Pierwsza edycja imprezy rozpoczęła się 6 kwietnia 2002 roku. Sama nazwa „Oskariada” została wymyślona przez organizatorów dotychczasowych przeglądów filmów amatorskich z Niezależnego Zrzeszenia Studentów SGH. Zostając współorganizatorem imprezy podarowali naszemu festiwalowi nazwę, która została jako element stały do 2008 roku. Natomiast zmieniały się słowa kluczowe – swego rodzaju „podtytuły”, które definiowały zmiany nie tylko w formule i charakterze samego festiwalu, ale też były swoistą dokumentacją ewolucji dokonującej się w polskim kinie niezależnym na przestrzeni lat. Pierwsza edycja była festiwalem polskich amatorskich fabuł – od jednominutowych do ponadgodzinnych. Dziś impreza jest międzynarodowym konkursem niezależnych fabularnych filmów, w przypadku których same napisy końcowe potrafią trwać dłużej niż całe filmy prezentowane na pierwszej „Oskariadzie”. Obecnie festiwal nosi nazwę „CINEMAFORUM”.

 

SŁOWNIK POJĘĆ

Pod koniec lat 90-tych XX wieku rozpoczęła się dyskusja, jak powinno nazywać się to, czym się zajmujemy – czy jest to kino amatorskie, nieprofesjonalne, offowe, niezależne, pojawiła się też (ale, na szczęście, nie przyjęła) nazwa „szorty”. Pojęcie „amatorski” i „nieprofesjonalny” dla wielu miało wydźwięk pejoratywny , pomimo, że w założeniu filmowiec amator czy filmowiec nieprofesjonalny miał być po prostu „filmowcem, który nie skończył wyższej szkoły filmowej”. Również CINEMAFORUM w pierwszych edycjach  stawiało na promocję kina, które powstawało bez kierownictwa artystycznego wykładowców szkół filmowych, nie mówiąc już o udziale instytucjonalnych producentów czy stacji telewizyjnych. Jak różne było to podejście od obecnego, zobaczyć można porównując opisy filmów konkursowych z pierwszych i ostatnich lat festiwalu. Środek ciężkości przesunął się na „offowość” i „niezależność” , niemniej i te pojęcia mogą budzić znaczeniowe wątpliwości. Skoro zdecydowaliśmy się na kino niezależne, to od czego jest ono niezależne? – pytano. Odpowiedzi jest wiele, w naszym odczuciu, obecnie najwłaściwsza wydaje się definicja kina niezależnego jako nurtu filmowego funkcjonującego poza oficjalnym, komercyjnym obiegiem kinowym i telewizyjnym.

 

OD POCZĄTKU…

I tak rozpoczęliśmy od Warszawskiego Festiwalu Amatorskich Filmów Fabularnych. „Już od 5 rano zaczęli zjeżdżać się pierwsi festiwalowi goście” wspominała Anna Siwek kierująca w 2002 roku biurem festiwalowym. „Sala kinowa już po kilku godzinach pękała w szwach. Na szczęście, filmy można było też oglądać poza salą, na dodatkowym ekranie”.  Triumfował najdłuższy w konkursie film Anny Borusińskiej i Piotra Matwiejczyka „Klęcząc jęcząc”.  Potem był Warszawski Festiwal Krótkometrażowych Filmów Fabularnych (stał za tym dylemat – pokazać więcej krótkich filmów, czy mniej długich – w 2003 roku zdecydowaliśmy się na to pierwsze), wymóg „amatorskości” zniknął, a zapis regulaminowy brzmiał „impreza przeznaczona dla wszystkich filmowców tworzących poza systemem komercyjnym”. Pojawiły się filmy zagraniczne. Publiczność dopisała równie licznie, znów trzeba było zorganizować dodatkowe przestrzenie i równoległe projekcje. Grand Prix otrzymał film profesjonalny „Pas des Deux” w reżyserii Kingi Lewińskiej, ale za to w gronie wyróżnionych twórców nie zabrakło np. kultowego Zespołu Filmowego SKURCZ. W 2004 wkroczyliśmy w filmowy świat jako Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych i tak  już zostało. Co się zmieniło, to stopniowe przesunięcie akcentów na silne umiędzynarodowienie i sprofesjonalizowanie programu imprezy – filmy amatorskie nagradzane na pierwszych „Oskariadach” najprawdopodobniej na kolejnych edycjach CINEMAFORUM w ogóle nie przebrnęłyby przez wstępną preselekcję.  Amatorskie produkcje znaleźć można było już właściwie tylko na pokazach towarzyszących. Nie zmieniło się natomiast powodzenie frekwencyjne – kilka lat temu wprowadziliśmy wejściówki, ponieważ nawet największa sala kinowa na wieczornych pokazach nie była w stanie pomieścić wszystkich chętnych.

 

FESTIWAL JANA MACHULSKIEGO

Przewodniczącym jury pierwszego konkursu w 2002 roku został Jan Machulski, honorowy dyrektor artystyczny festiwalu, aktor, reżyser i pedagog z entuzjazmem i wielką wyrozumiałością odnoszący się do amatorskiej twórczości filmowej. Na jednym z festiwali kina amatorskiego, poproszony przeze redakcję serwisu FILMFORUM.PL o krótką rozmowę, mówił: „Nastąpił ogromny rozwój, to jest już profesjonalne kino, ale widzę tu też ciągle serca kochające, czego nie ma w kinie zawodowym. To piękne filmy, można wyczuć ogromną miłość, pasję, jaką ci ludzie wkładają w pracę.”. Po tych słowach zdecydowaliśmy się właśnie zaprosić Jana Machulskiego do udziału i wsparcia naszego pierwszego, samodzielnego festiwalu. Jan Machulski przewodniczył jury konkursu filmowego kilkukrotnie. Kiedy odszedł w 2008 roku, pragnęliśmy uczcić pamięć o wielkim przyjacielu filmowców niezależnych i naszego festiwalu, nadając imię Jana Machulskiego specjalnym nagrodom podsumowującym coroczne dokonania polskiego kina niezależnego.

 

MIEJSCA

Pierwsza edycja imprezy odbyła się w nieistniejącej już siedzibie Węgierskiego Instytutu Kultury przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie. Wnętrza tego miejsca nawiązywały wystrojem i klimatem do tradycji dyskusyjnych klubów filmowych, zapewniając prawdziwie „offowy” klimat dla zaplanowanych wydarzeń, dyskusji i imprez towarzyszących. Drugą edycję imprezy zorganizowaliśmy w nowo otwartej siedzibie Domu Kultury Śródmieście przy ulicy Smolnej. Od 2004 roku festiwal zagościł na kilka lat w wielokrotnie większej sali projekcyjnej Kinie BAJKA, miejsca, które również zniknęło już z kulturalnej mapy stolicy (obecnie znajduje się tam siedziba Teatru KWADRAT). Od 2009 roku stałym obiektem festiwalowym jest warszawska KINOTEKA, w której festiwal odbywa się do dziś.

 

LUDZIE

Nie sposób wymienić członków wszystkich ekip realizujących poszczególne edycje CINEMAFORUM przez ostatnie piętnaście lat we wszystkich lokalizacjach. Na stronie internetowej festiwalu można przeczytać, jakie instytucje organizowały i wspierały nasz festiwal, kto zasiadał w jury, kto jakie funkcje pełnił i kto otrzymał nagrody. Z konieczności nie sposób wymienić wszystkich, dzięki którym festiwal zaistniał i trwa do dziś (imiona i nazwiska znajdziemy w archiwalnych katalogach imprezy), ale korzystając z tej okazji chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim twórcom, którzy nadesłali nam, jak do tej pory, tysiące filmów – początkowo na taśmach VHS, a dziś już nawet bez materialnego nośnika,  wszystkim widzom, którzy poświęcili nam i twórcom swój wolny czas oraz wszystkim wolontariuszom, którzy ofiarnie wparli nas ciężką pracą.

 

Kłaniamy się nisko i prosimy o jeszcze.

 

Zespół Organizacyjny

15. edycji CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych

>>> KALENDARIUM

>>> Poniedziałek 5.11.2018

Pracownia A35 (ul. gen. Władysława Andersa 35)

12.00 – 13.00
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
SPOTKANIE INFORMACYJNE UCZESTNIKÓW

15.00 – 16.30
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
ANALIZA DZIEŁA FILMOWEGO – panel dyskusyjny

17.00 – 21.00
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
PRACE KONCEPCYJNO-SCENARIUSZOWE

>>> Wtorek 6.11.2018

Pracownia A35 (ul. gen. Władysława Andersa 35)

12.00 – 15.00
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
SZKOLENIE PRAKTYCZNE Z ZAKRESU OBSŁUGI SPRZĘTU DO REJESTRACJI OBRAZU FILMOWEGO I DŹWIĘKU

17.00 – 18.30
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
SCENOPISARSTWO FILMOWE – WSTĘP DO ZAGADNIENIA – panel dyskusyjny

19.00 – 21.00
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe – w ramach Programu ERASMUS+
PRACE KONCEPCYJNO-SCENARIUSZOWE

>>> Środa 7.11.2018

Kino KINOTEKA (pl. Defilad 1) – SALA NR 3

14.00 – 16.10
Nagrody im. Jana Machulskiego – prezentacja filmów nominowanych
PROJEKCJA I

16.30 – 18.30
Nagrody im. Jana Machulskiego – prezentacja filmów nominowanych
PROJEKCJA II

19.00 – 21.00
Nagrody im. Jana Machulskiego – prezentacja filmów nominowanych
PROJEKCJA III

21.20 – 23.00
Nagrody im. Jana Machulskiego – prezentacja filmów nominowanych
PROJEKCJA IV

Warszawska Szkoła Filmowa (ul. gen. Józefa Zajączka 7)

10.00 – 11.30
INTERFILMLAB 2.0
– wsparcie potencjału eksportowego polskiej kinematografii w międzynarodowym obiegu pozafestiwalowym

case study – PRODUKCJA I PROMOCJA MIĘDZYNARODOWA FILMU ANIMOWANEGO
prowadzenie: ZOFIA JAROSZUK

12.00 – 13.30
INTERFILMLAB 2.0
– wsparcie potencjału eksportowego polskiej kinematografii w międzynarodowym obiegu pozafestiwalowym

WYKŁAD INAUGURACYJNY
prowadzenie: dr ANNA WRÓBLEWSKA, dr hab. KRZYSZTOF STACHOWIAK

Goethe-Institut Warsaw (ul. Chmielna 13A)

19.00 – 20.00
panel dyskusyjny – MANIFEST OBERHAUSEN
debata o znaczeniu krótkiego metrażu we współczesnej kulturze filmowej
goście: CHRISTIANE BÜCHNER, MAIKE MIA HÖHNE, KUBA MIKURDA, JAKUB MAJMUREK

Pracownia A35 (ul. gen. Władysława Andersa 35)

12.00 – 13.30
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
REŻYSERIA FILMOWA – WSTĘP DO ZAGADNIENIA – panel dyskusyjny

15.30 – 18.00
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
PRACE KONCEPCYJNO-SCENARIUSZOWE

18.30 – 21.00
“Pracownia A35”
EDUKACJA SPOJRZENIA – warsztaty analizy filmu fabularnego
RECEPCJA FILMU „FARAON”, METODOLOGIA ANALIZY FILMU, ROLA SCENOGRAFII I REKWIZYTÓW
prowadzenie: dr ROBERT BIRKHOLC, dr hab. SEWERYN KUŚMIERCZYK, ALEKSANDRA PASZKOWSKA

Miejsce Chwila (ul. Żurawia 47)

23.00
Klub Festiwalowy CINEMAFORUM
15 LAT STOWARZYSZENIA FILMFORUM

>>> Czwartek 8.11.2018

Kino KINOTEKA (pl. Defilad 1) – SALA NR 3

11.00 – 13.30
panel informacyjny projektu Enterprise Europe Network Central Poland
Wsparcie MŚP w poszukiwaniu finansowania, transferze innowacyjnych technologii oraz umiędzynarodowieniu działalności
w sektorze kreatywnym.
Nawiązywanie współpracy międzynarodowej w zakresie produkcji i dystrybucji utworów audiowizualnych.

14.00 – 15.40
Nagrody im. Jana Machulskiego – prezentacja filmów nominowanych
PROJEKCJA V

16.00 – 17.40
Nagrody im. Jana Machulskiego – prezentacja filmów nominowanych
PROJEKCJA VI

18.00 – 19.30
pokaz specjalny
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH W OBERHAUSEN
retrospektywa
PROJEKCJA I

19.45 – 21.30
pokaz specjalny
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH W OBERHAUSEN
retrospektywa
PROJEKCJA II

21.45 – 23.45
pokaz specjalny
SEANS NIESPODZIANKA

Warszawska Szkoła Filmowa (ul. gen. Józefa Zajączka 7)

10.00 – 11.30
INTERFILMLAB 2.0
– wsparcie potencjału eksportowego polskiej kinematografii w międzynarodowym obiegu pozafestiwalowym

wykład – RÓŻNE ŚCIEŻKI PRODUKCJI FILMU FABULARNEGO
prowadzenie: NATALIA GRZEGORZEK

Pracownia A35 (ul. gen. Władysława Andersa 35)

12.00 – 13.30
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
ORGANIZACJA PRODUKCJI FILMOWEJ – WSTĘP DO ZAGADNIENIA – panel dyskusyjny

15.30 – 18.00
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
WARSZTATY PRAKTYCZNE – realizacja zdjęć do ćwiczeń filmowych

18.30 – 21.00
“Pracownia A35”
EDUKACJA SPOJRZENIA – warsztaty analizy filmu fabularnego
REŻYSERIA, MONTAŻ I PRACA AKTORÓW W FILMIE „FARAON”
prowadzenie: AGNIESZKA KORYCKA

Miejsce Chwila (ul. Żurawia 47)

23.00
Klub Festiwalowy CINEMAFORUM

>>> Piątek 9.11.2018

Kino KINOTEKA (pl. Defilad 1) – SALA NR 4

15.00 – 16.30
pokaz specjalny
VIENNA SHORT FILM FESTIVAL – retrospektywa

17.00 – 18.35
Konkurs Główny
PROJEKCJA I

18.50 – 20.25
Konkurs Główny
PROJEKCJA II

20.45 – 21.45
PRODUCENCI I SCENARZYŚCI – SPARINGPARTNERZY CZY PRZYJACIELE
debata o współpracy w nowym modelu producenckim
prowadzenie: MARCIN RADOMSKI

22.00 – 23.35
pokaz specjalny
„ZWIERZĘTA”, reż. Greg Zglinski

Warszawska Szkoła Filmowa (ul. gen. Józefa Zajączka 7)

10.00 – 11.30
INTERFILMLAB 2.0
– wsparcie potencjału eksportowego polskiej kinematografii w międzynarodowym obiegu pozafestiwalowym

wykład – MIĘDZYNARODOWY RYNEK FILMOWY
prowadzenie: JOANNA SZYMAŃSKA

Pracownia A35 (ul. gen. Władysława Andersa 35)

10.00 – 13.30
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
WARSZTATY PRAKTYCZNE – realizacja zdjęć do ćwiczeń filmowych

15.30
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
WARSZTATY PRAKTYCZNE – realizacja zdjęć do ćwiczeń filmowych

18.30 – 21.00
“Pracownia A35”
EDUKACJA SPOJRZENIA – warsztaty analizy filmu fabularnego
OBRAZ, DŹWIĘK I MUZYKA W FILMIE „FARAON”
prowadzenie: dr hab. SEWERYN KUŚMIERCZYK, dr JACEK PAJĄK

Miejsce Chwila (ul. Żurawia 47)

23.00
Klub Festiwalowy CINEMAFORUM

>>> Sobota 10.11.2018

Kino KINOTEKA (pl. Defilad 1) – SALA NR 4

11.30 – 13.00
pokaz specjalny
LONDON FILM SCHOOL
retrospektywa, prezentacja najnowszych dokonań

13.30 – 15.00
warsztat
serial „ROJST”
STUDIUM PRZYPADKU Z PERSPEKTYWY MONTAŻYSTY
prowadzenie: RAFAŁ LISTOPAD

15.30 – 17.00
warsztat
ZAWÓD AUTORA ZDJĘĆ FILMOWYCH – środowisko i specyfika pracy, aktualne standardy
prowadzenie: MIKOŁAJ ŁEBKOWSKI

17.30 – 19.00
Konkurs Główny
PROJEKCJA III

19.20 – 20.50
Konkurs Główny
PROJEKCJA IV

21.10 – 22.35
Konkurs Główny
PROJEKCJA V

22.45
pokaz specjalny
VHS Hell
„SORORITY HOUSE MASSACRE II”, reż. Jim Wynorski

Warszawska Szkoła Filmowa (ul. gen. Józefa Zajączka 7)

11.00 – 12.30
INTERFILMLAB 2.0
– wsparcie potencjału eksportowego polskiej kinematografii w międzynarodowym obiegu pozafestiwalowym

wykład
PAKIET PROMOCYJNY FILMU – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PROMOCJI FESTIWALOWEJ?
prowadzenie: ZOFIA HORSZCZARUK

Pracownia A35 (ul. gen. Władysława Andersa 35)

10.00 – 12.30
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
spotkanie z ekspertem
JAK ZMONTOWAĆ ZREALIZOWANY MATERIAŁ FILMOWY?
wprowadzenie do zagadnień związanych z montażem i postprodukcją filmową
prowadzenie: RAFAŁ LISTOPAD

13.30
CINEMAFORUM – Międzynarodowe Warsztaty Filmowe w ramach Programu ERASMUS+
WARSZTATY PRAKTYCZNE – montaż i postprodukcja zrealizowanych ćwiczeń filmowych

Miejsce Chwila (ul. Żurawia 47)

23.00
Klub Festiwalowy CINEMAFORUM

>>> Niedziela 11.11.2018

Kino KINOTEKA (pl. Defilad 1) – SALA NR 4

10.00 – 12.00
UROCZYSTY FINAŁ PROGRAMÓW EDUKACJI FILMOWEJ
pokaz filmów zrealizowanych w ramach warsztatów

12.30 – 14.00
pokaz specjalny
„THE SUN ISLAND”, reż. Thomas Elsaesser

14.15 – 15.15
warsztat
REŻYSERIA FILMU NISKOBUDŻETOWEGO
prowadzenie: WOJCIECH SOLARZ

15.15 – 16.20
pokaz specjalny
„OKNA, OKNA”, reż. Wojciech Solarz

19.30
CEREMONIA FINAŁOWA

21.00
poczęstunek dla akredytowanych gości

21.30
pokaz specjalny
PRZEGLĄD NIEZALEŻNYCH TELEDYSKÓW