>>> FILMAKADEMIE BADEN-WÜRTTEMBERG

Retrospektywa

Filmakademie Baden-Württemberg jest powszechnie uważana za jedną z najlepszych szkół filmowych nie tylko w Niemczech, ale także na całym świecie. W ramach retrospektywy, zorganizowanej wspólnie z Goethe-Institut, zobaczymy najbardziej uznane filmy z ostatnich dziesięciu lat. Program składa się z filmów zrealizowanych w ramach studiów podstawowych („Olgastr. 18”, „It’s me. Helmut”, „Mayday Relay”, „Blind Audition”) oraz filmów realizowanych projektowo na trzecim roku („Blue Summer Symphony”, „The Fantastic Love of Beeboy & Flowergirl”, „The Captain”).


SOBOTA (9 listopada 2019) 15.00

Kino KINOTEKA (pl. Defilad 1) | SALA NR 4

Ich bin’s Helmut / It’s me. Helmut
reż. Nicolas Steiner, 2009, 11 min

Helmut obchodzi swoje 60. urodziny w dniu, kiedy tak naprawdę kończy 57 lat (jego żona pomyliła się w obliczeniach). Gdy fasada ich drobnomieszczańskiego życia powoli się rozpada, zjawiają się starzy przyjaciele, aby doradzić im za pomocą dziwnych deklaracji miłości i przemijania…

Olgastr. 18
reż. Jörg Rambaum, Liv Scharbatke, 2011, 4 min

Historia mieszkania i jego mieszkańców…

Mayday Relay
reż. Florian Tscharf, 2016, 15 min

Kiedy marynarz Max i jego córka otrzymują sygnał SOS na Morzu Śródziemnym, działają bez wahania i zmieniają kurs swojej małej żaglówki. Wkrótce jednak dowiadują się, że na pokładzie tonącego statku jest ponad sto osób.

Freibadsinfonie / Blue Summer Symphony
reż. Sinje Köhler, 2017, 30 min

Publiczny basen. Miejsce bujania w obłokach i delikatnego drzemania. Miejsce, gdzie wszystko jest w porządku, a przynajmniej tak się wydaje. Zapachy lata wznoszą się w powietrzu: słoneczny trawnik z mlekiem i frytki kwiatowe, dmuchany melon oraz lemoniada z chlorem. W ciasnych przestrzeniach półnadzy ludzie wspólnie spędzają popołudnie, a czas leci tak szybko. Tam właśnie można odnaleźć poetycki banał życia codziennego.

The Fantastic Love of Beeboy & Flowergirl
reż. Clemens Roth, 2015, 15 min

Fantastyczna historia Beeboya i Flowergirl, którzy beznadziejnie się w sobie zakochują. Życie razem wymaga od nich zmierzenia się z brutalną rzeczywistością, która wkrótce zagrozi ich związkowi i miłości.

Blind Audition
reż. Andreas Kessler, 2017, 18 min

Skrzypkowie Ari i Ron są od kilku lat parą. Ponieważ oboje otrzymują zaproszenie na przesłuchanie do partii solowej, wchodzą w bezpośrednią konkurencję. Ich wzajemne zaufanie jest wystawione na ciężką próbę, gdy Ron dostaje kuszącą ofertę od dyrygenta orkiestry.

Der Käp’tn / The Captain
reż. Steve Bache, 2019, 14 min

Dwa miesiące temu ratownik Frank stracił w wypadku pół płuca. Jego dotychczasowe życie wydaje się rozpadać. Szczególnie relacja z synem Oskarem staje się coraz trudniejsza, gdy Frank desperacko próbuje utrzymać wizerunek silnego ojca, aby ukryć swoją słabość.