>>> FESTIWAL 2019

Festiwal filmowy to oczywiście przede wszystkim projekcje filmowe. Programując każdą kolejną edycję CINEMAFORUM celowo jednak unikamy słowa „festiwal” zastępując go terminem „forum”.

Forum jest bowiem pojęciem szerszym i chyba dużo trafniej oddającym klimat naszej imprezy. Uznani specjaliści z branży, otwarte wykłady na temat różnych aspektów sztuki filmowej oraz rynku audiowizualnego. Bogata oferta dla młodych profesjonalistów, szkolenia i konsultacje, to stały element CINEMAFORUM, który kreuje jego formułę programową, klimat i tożsamość.

>>> KONKURSY FILMOWE

Tegoroczny Międzynarodowy Konkurs Krótkometrażowych Filmów Fabularnych to produkcje nagrodzone w Cannes oraz Clermont-Ferrand, pokazywane na Berlinale, Sundance, w Toronto, Wenecji czy Karlowych Warach.

Jak co roku pokażemy również znakomite filmy znad Wisły, które zostały nominowane do Nagród im. Jana Machulskiego. To już piętnasta edycja tych prestiżowych wyróżnień, przyznawanych najlepszym polskim filmom niezależnym.

Wstęp na projekcje i spotkania z twórcami jest bezpłatny. Pokazy odbywają się w kinie KINOTEKA w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

>>> POKAZ SPECJALNY

Poza konkursem głównym mamy dla Państwa w tym roku prawdziwą gratkę – krótkometrażowe filmy wielkich reżyserów i reżyserek, które pokażemy w ramach sekcji “Mistrzowie”. Zobaczymy wczesne dokonania Wernera Herzoga, Ulricha Seidla, Jessiki Hausner, Agnieszki Smoczyńskiej, Krzysztofa Kieślowskiego i Kazimierza Kutza. To wyjątkowa okazja, żeby odkryć mniej znane dzieła artystów i artystek, bez których trudno sobie wyobrazić współczesne kino.

>>> RETROSPEKTYWY

Sekcje poświęcone festiwalom Viennale i Alchemy to lektura obowiązkowa dla fanów kina eskperymentalnego, zaś European Film College i Filmakademie Baden-Wurrtemberg to czołowe europejskie uczelnie filmowe, które zaprezentują najciekawsze prace swoich studentów i studentek.

>>> EDUKACJA

Co roku staramy się zapraszać do udziału w CINEMAFORUM doświadczonych wykładowców i znawców współczesnego rynku filmowego. Podczas otwartych warsztatów prezentujemy najbardziej istotne, innowacyjne aspekty związane z realizacją, produkcją oraz dystrybucji filmów. Starannie śledzimy kierunki dynamicznie rozwijającego się rynku audiowizualnego.

Staramy się aby CINEMAFORUM było skuteczną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń w gronie osób zajmujących się produkcją, dystrybucją lub promocją filmów. Bardzo zależy nam na tym, aby CINEMAFORUM spełniało nie tylko ważną rolę upowszechniającą wartościowe kino krótkometrażowe, ale także inicjowało działania edukacyjne, kreujące rozwój krótkiego kina oraz animujące kontakty międzynarodowe wśród młodych twórców.

>>> WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE