Przejdź do treści

Retrospekcje i refleksje: wymiana młodzieży ERASMUS+ NA CINEMAFORUM

Czterdziestu pięciu uczestników, siedem dni intensywnej pracy, cztery grupy warsztatowe, cztery oryginalne filmy osadzone w Warszawie – tak po krótce można podsumować program warsztatów filmowych CINEMAFORUM w ramach programu Erasmus+.

Nadszedł czas na refleksje i podsumowania po zakończeniu projektu, w którym wzięła udział młodzież z Francji, Włoch i Polski. Wróćmy na chwilę do listopada 2018 roku i przypomnijmy sobie wesołe i twórcze chwile, spędzone w wielokulturowym gronie. Materialnym efektem projektu są filmy, które powstały w ramach warsztatów.

Skomplikowana logistyka

Dobrze, że chęci było wśród młodzieży dużo i ich zapał równie wielki, bo trudności organizacyjne nie zdołały go ostudzić. Aby splotły się drogi uczestników z trzech krajów ze stosunkowo niewielkich miast, trzeba było wielu działań organizacyjnych. Na szczęście młodzi potrafią skorzystać skutecznie ze wszystkich zdobyczy współczesnej technologii, więc ostatecznie udało się wszystko dopiąć na ostatni guzik. Choć nie było łatwo znaleźć odpowiednie zakwaterowanie, wreszcie i to zostało zorganizowane. Młodzi dotarli. Roztoczył się przed nimi WIDOK na Warszawę.

Integracja

Jak może wyglądać integracja międzykulturowa w Polsce…? Filmowo! Młodzi ludzie utworzyli grupy warsztatowe, w ramach których mieli stworzyć własne filmy, wyrazić siebie i swoje fascynacje. Naładowani energią i obładowani sprzętem wyszli na ulice miasta, by je poznawać i filmować, a przy tym zaskakiwać i przyciągać uwagę przechodniów, zainteresowanych niecodzienną aktywnością w przestrzeni Warszawy. Wspólne artystyczne działania sprawiły, że młodzież z trzech krajów Europy, o odrębnych doświadczeniach i wzorcach kulturowych znalazła wspólny język – język filmowy. Chociaż trzeba przyznać, że nieco odmienną wizję integracji pokazali twórcy filmu SEND ME YOUR LOCATION.

Poznawanie Warszawy

Młodzi z ochotą wkroczyli na ulice miasta w poszukiwaniu ciekawych przestrzeni, a nowe doświadczenia stały się inspiracją do scenariuszy filmowych. Uczestników interesowały znane zabytki, nowoczesne budowle (szczególnie nietypowa architektura Złotych Tarasów i nowych stacji metra), a także akcenty historyczne, wciąż żywe w przestrzeni Warszawy – takie jak stare budynki, murale oraz miejsca pamięci. Warszawa najwyraźniej zagrała na strunach serc młodych artystów, bo stała się bohaterką wszystkich etiud filmowych. A jakie miejsce jest najbardziej charakterystyczne dla stolicy? Wśród niektórych nadal budzi kontrowersje, a jednak PREZENTÓW SIĘ NIE ODDAJE.

Pożegnania

Tak się złożyło, że ostatnie chwile warsztatów miały miejsce w niedzielę 11 listopada. Międzynarodowe grono stawiło się w warszawskiej KINOTECE, by obejrzeć filmy stworzone przez współuczestników, wziąć udział w ceremonii finałowej CINEMAFORUM i podsumować tych kilka dni intensywnych prac, dzięki którym młodzi filmowcy mogli spełnić się artystycznie, poznać nowe miejsca, nowych ludzi, przekraczać bariery, aby w wirze twórczych działań stworzyć etiudy filmowe.

A dzisiaj? Dzisiaj, po kilku miesiącach, pozostały wspomnienia i filmy, które stanowią świadectwo wspólnej pracy oraz swoiste pocztówki z Warszawy – WARSOVIEWS.

Współpraca w takim gronie to źródło nowych i niepowtarzalnych doświadczeń, okazja do wymiany wiedzy, pomysłów i inspiracji. Nie możemy się doczekać, by móc znów podjąć współpracę z młodymi ludźmi z różnych krajów świata.

Dowiedz się więcej na stronie FILMFORUM.

***

Program edukacji filmowej „CINEMAFORUM” był realizowany przy wsparciu Programu Unii Europejskiej ERASMUS+.
Organizatorzy:
FILMFORUM (Polska)
KINOGRAPHE (Francja)
Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy)

Międzynarodowe Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM jest finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerami programowymi wydarzenia są: Goethe-Institut w Warszawie, British Council w Polsce, Mazovia Warsaw Film Commission, Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawska Szkoła Filmowa oraz Austriackie Forum Kultury.

Organizatorem imprezy jest FILMFORUM.