KINOGRAPHE – SCHOOL OF FILMMAKING to międzynarodowa inicjatywa młodzieżowa skoncentrowana na wzajemnej wymianie doświadczeń i poznawaniu zagadnień dotyczących integracji i różnorodności społecznej współczesnej Europy oraz wartości wynikających z wielokulturowości.

Projekt wykorzystywał film jako narzędzie swobodnego dialogu międzykulturowego i wzajemnej wymiany doświadczeń w gronie młodych ludzi pochodzących z różnych krajów. Sztuka filmowa stanowiła swego rodzaju platformę upowszechniania wartości związanych z wielokulturowością, współpracą międzynarodową i pokojową koegzystencją różnych kultur i społeczności.

W ramach projektu młodzi ludzie sami opracowali szczegółowy program merytoryczny, zainicjowali działania twórcze związane z realizacją krótkich form filmowych oraz opracowali scenariusze i samodzielnie zrealizowali filmy krótkometrażowe dotyczące wybranych przez nich zagadnień związanych z wielokulturowością.

Młodzież wzięła udział w dyskusjach na temat takich zagadnień jak: emigracja, wyrównywanie szans, przyczyny konfliktów narodowościowych i problemy mniejszości kulturowych. Jednym z motywów przewodnich projektu była debata na temat specyfiki pokojowego funkcjonowania i koegzystencji różnych kultur i społeczności.

Projekt realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej ERASMUS+.

Organizatorzy:

Instytut KOSMOPOLIS – Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji (Polska)
Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy)
Szitafilm Kft. (Węgry)
Cinemahall (Ukraina)

>>> KALENDARIUM

>>> Dzień 1 – 09.11.2016 (środa)

10:00 – 20:00
WARSZTATY FILMU 360 – Prezentacja inauguracyjna oraz warsztaty
[Mazowieckie Centrum Kultury Medialnej ELEKTRONIK] obowiązują wcześniejsze zapisy

11:00 – 12:30
WARSZTAT: POSTPRODUKCJA W FILMIE FABULARNYM prowadzenie: Marcin Kot Bastkowski
[Kino KINOTEKA] obowiązują wcześniejsze zapisy

13:00 – 14:30
WARSZTAT: AKTOR NA PLANIE FILMOWYM prowadzenie: Wojciech Solarz
[Kino KINOTEKA] obowiązują wcześniejsze zapisy

15:00 – 16:30
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane ZESTAW I
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

17:00 – 19:00
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane ZESTAW II
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

19:20 – 21:00
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane ZESTAW III
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

21:20 – 23:30
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane ZESTAW IV
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

>>> Dzień 2 – 10.11.2016 (czwartek)

10:00 – 20:00
WARSZTATY FILMU 360 – kontynuacja
[Mazowieckie Centrum Kultury Medialnej ELEKTRONIK] obowiązują wcześniejsze zapisy

11:00 – 14:00
Enterprise Europe Network Info Day: Prawa własności intelektualnej w sektorze kreatywnym
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny

14:30 – 16:40
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane ZESTAW V
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

17:00 – 18:40
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane ZESTAW VI
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

19:00 – 20:25
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego – filmy nominowane ZESTAW VII
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

21:00
DEBATA: KRÓTKIE, ALE W CENIE debata na temat filmów krótkometrażowych, ich dystrybucji oraz przyszłości rynku
po debacie pokaz 5 filmów wybranych z platformy Kinoscope.org
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

>>> Dzień 3 – 11.11.2016 (piątek)

10:00 – 20:00
WARSZTATY FILMU 360 – kontynuacja
[Mazowieckie Centrum Kultury Medialnej ELEKTRONIK] obowiązują wcześniejsze zapisy

13:30 – 15:30
WARSZTAT: REŻYSERIA FILMU HISTORYCZNEGO – studium przypadku “Daas”
prowadzenie: Adrian Panek
[Kino KINOTEKA] obowiązują wcześniejsze zapisy

18:00 – 19:30
KONKURS GŁÓWNY – BLOK I
Otwarcie Międzynarodowego Konkursu Głównego
[Kino KINOTEKA] 
wstęp wolny, obowiązują wejściówki

19:50 – 21:25
KONKURS GŁÓWNY – BLOK II
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

22:00
VHS Hell – “Bohaterowie do wynajęcia” (reż. J. Lloyd, 1984)
[patio Warszawskiej Szkoły Filmowej] wstęp wolny

>>> Dzień 4 – 12.11.2016 (sobota)

14:00
POKAZ SPECJALNY – “Pokolenia” reż. J. Zaorski, 2016
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

17:30 – 19:20
KONKURS GŁÓWNY – BLOK III
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

19:40 – 21:20
KONKURS GŁÓWNY – BLOK IV
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

22:00
VHS Hell LIVE – “Diabelskie nasienie” reż. D. McKeown, 1983
[patio Warszawskiej Szkoły Filmowej] wstęp wolny

>>> Dzień 5 – 13.11.2016 (niedziela)

15:00
GALA FINAŁOWA
Wręczenie Nagród w Międzynarodowym Konkursie Głównym
Wręczenie Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego
Finał warsztatów MASTERCLASS – Szkoła Filmowania
Finał warsztatów Fokus na Pałac vol. 2
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki

17:00
5. POKAZ NIEZALEŻNYCH TELEDYSKÓW
[Kino KINOTEKA] 
wstęp wolny, obowiązują wejściówki

19:00

POKAZ NAGRODZONYCH FILMÓW
[Kino KINOTEKA] wstęp wolny, obowiązują wejściówki